Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Turecko pozastavilo všetok obchod s Izraelom, dôvodom sú vojenské akcie v Pásme Gazy

Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac vo štvrtok obvinil Turecko z blokovania izraelského dovozu a vývozu z tureckých prístavov.

3.5.2024 (SITA.sk) – Turecko vo štvrtok pozastavilo všetok dovoz a vývoz do Izraela s odvolaním sa na prebiehajúcu vojenskú akciu „židovského štátu“ v Pásme Gazy.

Ankara prisľúbila, že bude pokračovať v zavádzaní opatrení, kým izraelská vláda nepovolí prísun humanitárnej pomoci do spomenutej enklávy na pobreží Stredozemného mora.

Druhá fáza opatrení

Vo vyhlásení tureckého ministerstva obchodu sa uvádza, že „vývozné a dovozné transakcie vo vzťahu k Izraelu boli zastavené, pričom sa vzťahujú na všetky produkty“. Tureckí predstavitelia by sa mali skoordinovať s palestínskymi úradmi, aby zabezpečili, že pozastavenie dovozu a vývozu nepostihne Palestínčanov, uviedlo ministerstvo.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo tento krok označilo za „druhú fázu“ opatrení proti Izraelu a dodalo, že tieto kroky zostanú v platnosti, kým Izrael „neumožní neprerušovaný a dostatočný tok humanitárnej pomoci do Pásma Gazy“.

Porušenie dohody zo strany Turecka

Minulý mesiac Turecko, oddaný kritik izraelských vojenských akcií, oznámilo, že obmedzuje vývoz 54 druhov výrobkov do Izraela, vrátane hliníka, ocele, stavebných výrobkov a chemických hnojív.

Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac vo štvrtok obvinil Turecko z blokovania izraelského dovozu a vývozu z tureckých prístavov. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan „porušuje dohody blokovaním prístavov pre izraelský dovoz a vývoz,“ napísal Kac na sociálnej sieti X.

Turecko uznalo Izrael v roku 1949. Za vlády Erdoğana napätie medzi krajinami kolísalo. Turecký vodca zintenzívnil svoju kritiku Izraela po odštartovaní vojenskej ofenzívy v Pásme Gazy a obvinil ho z páchania vojnových zločinov a genocídy. Militantnú skupinu Hamas, ktorú Izrael, Spojené štáty americké a Európska únia považujú za teroristickú organizáciu, označil za bojovníkov za slobodu.

Viac k témam: Dohoda, Dovoz, Izraelsko-palestínsky konflikt, vývoz
Zdroj: SITA.sk – Turecko pozastavilo všetok obchod s Izraelom, dôvodom sú vojenské akcie v Pásme Gazy © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií