fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Turecko vyšle na ISS historicky prvého astronauta, na misii vykoná 13 experimentov

Webová stránka Tureckej vesmírnej agentúry opisuje Gezeravciho ako ostrieľaného príslušníka vzdušných síl a pilota stíhačiek F-16 s 21-ročnými skúsenosťami.

Máte tip? napíšte nám mailom

29.4.2023 (SITA.sk) – Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) pocestuje do konca tohto roka historicky prvý astronaut z Turecka. Bude ním 43-ročný Alper Gezeravci, ktorého v prípade neočakávaných okolností zastúpi o 13 rokov mladší náhradník Tuva Cihangir Atasever. Počas sobotňajšieho leteckého a vesmírneho veľtrhu Teknofest v Istanbule to oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan.

Náš priateľ, ktorý pôjde na prvú tureckú vesmírnu misiu s ľudskou posádkou, zostane na Medzinárodnej vesmírnej stanici 14 dní. Náš astronaut počas tejto misie vykoná 13 rôznych experimentov, ktoré pripravili vážené univerzity a výskumné inštitúcie našej krajiny,“ povedal Erdoğan, ktorého na veľtrhu sprevádzal azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a dočasný líbyjský premiér Abdul Hamid Dbeibeh.

Webová stránka Tureckej vesmírnej agentúry opisuje Gezeravciho ako ostrieľaného príslušníka vzdušných síl a pilota stíhačiek F-16 s 21-ročnými skúsenosťami, ktorý navštevoval Technologický inštitút vzdušných síl Spojených štátov.

Viac k témam: Astronauti, Prvý let do vesmíru, Turecký prezident
Zdroj: SITA.sk – Turecko vyšle na ISS historicky prvého astronauta, na misii vykoná 13 experimentov © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Z Lesbosu prichádzajú dobré správy, hasičom sa už podarilo zastaviť oheň ohrozujúci evakuované obce (video)
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií