Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Turecký minister zahraničia má pochybnosti o spoľahlivosti Švédska v NATO, dôvodom je pálenie Koránu počas protestov

Turecko viní Švédsko, že nepodniklo konkrétne kroky na potlačenie skupín, ktoré Ankara označuje za teroristické organizácie alebo ktoré považuje za existenčné hrozby.

4.7.2023 (SITA.sk) – Neschopnosť švédskych úradov zabrániť protestom, počas ktorých v krajine pália Korán, vyvoláva bezpečnostné obavy a pochybnosti o spôsobilosti Švédska na prípadné členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO).

V utorok sa tak vyjadril turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan.

Záťaž alebo prínos

Zároveň však uviedol, že Turecko by aj tak schválilo členstvo Švédska v aliancii, ak si Štokholm „splní svoju domácu úlohu“ a bude pokračovať v úsilí o riešenie obáv Turecka.

„Skutočnosť, že švédsky bezpečnostný systém nedokáže zabrániť provokáciám a vytvára obraz (krajiny), ktorá do NATO prináša problémy – namiesto väčšej sily – nás núti zamyslieť sa nad strategickými a bezpečnostnými aspektmi,“ vyjadril sa Fidan na spoločnej tlačovej konferencii so svojím jordánskym náprotivkom.

Dodal pritom, že „pokiaľ ide o členstvo Švédska v NATO, otázka, či sa stane záťažou alebo prínosom, sa stala predmetom otvorenejšej diskusie“.

Fínsko už je v NATO

Švédsko a Fínsko sa vzdali desaťročia trvajúcej neutrality a vlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO.

Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli stalo 31. členskou krajinou aliancie, snahy o vstup Švédska zastavil odpor Turecka a Maďarska. NATO totiž vyžaduje na prijatie nových členov jednomyseľný súhlas.

Turecko viní Švédsko, že nepodniklo konkrétne kroky na potlačenie skupín, ktoré Ankara označuje za teroristické organizácie alebo ktoré považuje za existenčné hrozby, vrátane kurdských skupín.

Viac k témam: vstup do NATO
Zdroj: SITA.sk – Turecký minister zahraničia má pochybnosti o spoľahlivosti Švédska v NATO, dôvodom je pálenie Koránu počas protestov © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií