fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Turecký parlament ratifikoval vstup Fínska do NATO, generálny tajomník Stoltenberg tento krok uvítal

Za fínske členstvo v NATO hlasovalo všetkých 276 prítomných poslancov tureckého parlamentu.

Máte tip? napíšte nám mailom

31.3.2023 (SITA.sk) – Turecký parlament vo štvrtok ratifikoval prístupový protokol Fínska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Severská krajina tak prekonala poslednú prekážku pre dlho odkladaný vstup do vojenskej aliancie.

Stoltenberg uvítal krok Turecka

Za fínske členstvo v NATO hlasovalo všetkých 276 prítomných poslancov tureckého parlamentu.

Začiatkom týždňa tak urobili aj poslanci parlamentu v Maďarsku. Prijatie nových členov si vyžaduje jednomyseľný súhlas existujúcich členov a Turecko s Maďarskom boli jediní zostávajúci členovia, čo tak neurobili.

Generálny tajomník NATO krok Turecka privítal. „Toto urobí celú rodinu NATO silnejšou a bezpečnejšou,” napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Švédi čakajú aj na súhlas Maďarov

Fínsko a susedné Švédsko požiadali o členstvo v NATO v máji v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu, čím sa vzdali desaťročia trvajúcej neutrality.

Švédske členstvo v aliancii ešte neschválili ani Maďarsko ani Turecko. Vláda v Ankare viní Švédsko z prílišnej zhovievavosti voči skupinám, ktoré považuje za teroristické organizácie a bezpečnostné hrozby, vrátane militantných kurdských skupín a ľudí spojených s pokusom o prevrat v roku 2016.

Okrem toho Turecko rozhnevala séria demonštrácií vo Švédsku, ktorá zahŕňala aj pálenie Koránu antiislamským aktivistom pred tureckým veľvyslanectvom. Maďarská vláda zas tvrdí, že niektorí švédski politici urobili posmešné vyhlásenia o stave maďarskej demokracie a zohrali aktívnu úlohu pri zabezpečovaní zmrazenia miliárd fondov Európskej únie pre údajné porušovanie zásad právneho štátu a demokracie.

Prečítajte si tiež:
Kráľ Karol III. sa po prvý raz prihovoril svetu, vyjadril vďačnosť a odhodlanie

Viac k témam: Generálny tajomník NATO, Vstup Fínska do NATO, vstup Švédska do NATO
Zdroj: SITA.sk – Turecký parlament ratifikoval vstup Fínska do NATO, generálny tajomník Stoltenberg tento krok uvítal © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií