fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Keď odtlačky prstov nestačia: Čo nás čaká v blízkej budúcnosti?

Máte tip? napíšte nám mailom

Hovorí sa o nej už pár rokov a rozpoznávanie tváre na nových smartfónoch ukázalo, že tvárová biometria skutočne funguje efektívne.

Biometria ako taká je súborom metód určených na identifikáciu alebo overenie osôb podľa unikátnych fyziologických alebo behaviorálnych čŕt. Medzi fyziologické znaky patria odtlačky prstov, vlastnosti očnej dúhovky alebo obraz tváre. Behaviorálne sú najmä podpis, chôdza či hlas.

Doposiaľ najrozšírenejším biometrickým zabezpečením v bežnom živote boli najmä odtlačky prstov. Využívali sa v dochádzkových systémoch firiem, pri bezpečnostných kontrolách na letiskách, ale aj v smartfónoch a počítačoch, najmä ako časť dvojstupňového zabezpečenia.

tvárová biometria
Zdroj: eforensicsmag.com

Práve smartfóny sa postarali o to, aby sme z týchto technológií spravili súčasť každodenných činností. Mobil si odomkneme prstom, a tak sa dostaneme do aplikácií. Postupne sa spúšťa aj možnosť online platieb prostredníctvom odtlačku prsta. Na svete neexistujú dva rovnaké odtlačky, nemôže teda prísť k zámene rôznych ľudí. Napriek tomu sa stále populárnejšou metódou zabezpečenia stáva biometria tváre.

Ľudská tvár má niekoľko bodov, ktoré sú unikátne pre každého človeka. Stačí sa pozrieť do kamery a tá o pár okamihov dokáže rozpoznať, o akú osobu ide. Okrem samotnej podoby tváre sledujú aplikácie aj napríklad pohyb očí, vďaka ktorému rozlíšia, či nejde len o fotku. Niekto by si mohol pomyslieť, že kvalitné video by mohlo takéto zabezpečenie nabúrať, no musíme vás sklamať.

Prečítajte si tiež:
To, kedy sa ľudia berú či odchádzajú do dôchodku je rozdielne vo viacerých krajinách. Zisti, ako to vyzerá a porovnávaj

Systémy sú už v dnešnej dobe také sofistikované, že vedia rozlíšiť dvojrozmernú podobu od tej trojrozmernej. Okrem toho si vašu identitu vedia overiť napríklad tým, že budete pozorovať konkrétny pohybujúci sa predmet na obrazovke zariadenia. Tvárová biometria je skutočne krok vpred oproti aktuálnym možnostiam overovania totožnosti a začína sa využívať už aj na Slovensku.

tvárová biometria
Zdroj: identitymindglobal.com

Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa uchytí v praxi a či sa bude používať čoraz častejšie, rýchlejšie a efektívnejšie. Budúcnosť, keď si vďaka naskenovaniu tváre dokážete na diaľku otvoriť účet, zaplatiť faktúru či vybaviť úradné záležitosti, nemusí byť vôbec vzdialená.

Tvárovú biometriu využíva napríklad aj aplikácia Tatra banka. Práve táto banka je u nás už roky známa aplikovaním moderných technológií do bežného života svojich klientov. Po tom, čo v roku 2014 spustila tvárovú biometriu na pobočkách, sa dočkala podobnej technológie aj mobilná aplikácia.

Zdroj: aktuality.sk

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií