fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Twitter bude vymazávať účty a správy pred voľbami 2020

Máte tip? napíšte nám mailom

Spoločnosť Twitter ohlásila novú politiku, týkajúcu sa mediálnej manipulácie. Aktualizácia uľahčí ľuďom nahlasovanie podozrivých fotografií a platforiem, ktoré sú považované za škodlivé.

Medzi tieto fotografie sa radia najmä tzv. deepfakes, ktoré patria medzi syntetické médiá. Pri nich je osoba na originálnom zábere alebo videu nahradená niekým podobným. Kým falšovanie obsahu nie je nové, falzifikáty využívajú techniky od strojového učenia a umelej inteligencie, po manipuláciu alebo generovanie vizuálneho alebo zvukového obsahu s vysokým potenciálom podvodu.

Nové pravidlo služby tvrdí, že nesmiete „podvodne zdieľať umelo vytvorené alebo manipulované médiá, ktoré môžu spôsobiť škodu.“

Deepfakes siahajú od neškodnej paródie po celebrity alebo verejné osoby, ktoré hovoria niečo, čo neurobili. Preto Twitter stanovil kritériá, čo je a nie je povolené. Zábery budú minimálne označené ako manipulované. Obsah možno tiež skryť alebo dokonca odstrániť na základe toho, či sa médium považuje za „škodlivé.“ Pri výbere opatrení sa bude prihliadať na sprievodný text, prípadné hrozby jednotlivcovi alebo skupine. Tiež na materiál, ktorého cieľom môže byť umlčať alebo potlačiť jednotlivca či skupinu.

Prečítajte si tiež:
Facebook od základov mení koncept – zabudnite na scrollovanie či Messenger

Twitter vraj zmenu neinicioval

Aktualizácie začnú pracovať 5. marca. Sú výsledkom prieskumu, ktorý uskutočnila sieť a používateľom služby Twitter umožnila odpovedať na otázky pomocou hashtagu #TwitterPolicyFeedback. Podľa výsledkov viac ako 70% respondentov žiadalo Twitter, aby prijal opatrenia, pokiaľ ide o deepfakes. Del Harvey, viceprezidentka Twitteru pre bezpečnosť, napísala:

„Keď prídete na Twitter, aby ste zistili, čo sa vo svete deje, chceme, aby ste mali prehľad o obsahu, s ktorým sa stretávate. Úmyselné pokusy o lož alebo zavádzanie ľudí prostredníctvom manipulovaných médií podkopávajú integritu rozhovoru.“

Twitter je ďalšia sociálna sieť, ktoré sa zameriava na boj proti manipulácii, keďže Facebook i Reddit podobné kroky prijali. Facebook udelil výnimky iba parodovaným a satirickým príspevkom. Respektíve tým, ktoré za paródiu a satiru považuje. Reddit „vyhadzuje“ všetky podvodné materiály vrátane účtov s nepravdivými údajmi o totožnosti.

Hoci deepfakes môžu byť zábavné, predstavujú hrozbu zneužitia. Napríklad bol vytvorený záber šéfa Facebooku Marka Zuckerberga, ako hovorí, že „má moc nad ukradnutými údajmi miliónov ľudí,“ hoci to nikdy verejne nepovedal. Umelo vytvorený materiál však zanecháva trpkú príchuť reality, keďže si každý pamätá na škandál Facebook–Cambridge Analytica, ktorý zneužil dáta používateľov na politické účely a využil ich práve pred voľbami.

Prečítajte si tiež:
Čo je 6G? Technológia 5G pri nej môže vyzerať ako amatér

Tento krok prichádza opäť v rovnako kritickom čase a zavádza ho Twitter. Twitter, vo vedení ktorého sedia ľudia z armádnych oddielov psychologických operácií ako Gordon MacMillan. Neprebehnú pred voľbami opäť akési „psychologické operácie,“ ktoré neželané informácie o istom kandidátovi zverejnia, iné zamlčia, a tak ovplyvnia volebný výber? Dobre to predsa poznáme i z našich slovenských pomerov, kde sa vyberajú informácie zo spisov tendenčne a selektívne len voči určitým predstaviteľom a o prehreškoch a kontaktoch iných sa zaryto mlčí.

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/bude-novy-elektromobil-tesla-okrikovat-chodcov-na-ulici/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií