fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Existujú štyri typy temperamentu. Ktorý z nich je ten váš?

Typy temperamentu poznajú už deti na základných školách. Je to jedna zo základných charakteristík osobnosti a vďačíme za ňu už Hippokratovi.

Máte tip? napíšte nám mailom

Typy temperamentu určujú naše vlastnosti

Typy temperamentu popísal v antickom Grécku Hippokrates. V tomto období prevládalo presvedčenie, že zdravý človek má mať vyrovnané štyri základné životné šťavy: krv, žlč, hlien a čiernu žlč. Ak nie sú v rovnováhe, spôsobuje to chorobu. Každý človek je iný a celkom inak sa pozerá na svet. Odlišujú nás charakter, postoje, schopnosti, motívy či vlastnosti. Podľa prevládajúcej životnej šťavy sa určujú typy temperamentu. Poznáte ten svoj?

Video: Reakcie ľudí podľa temperamentu

Melancholik

Medzi štyri základné typy temperamentu patrí melancholik, u ktorého prevláda čierna žlč.  Melancholici sú veľmi citliví, emocionálne založení a empatickí ľudia. Sú nielen náladoví, ale aj veľmi zraniteľní. Majú svoj krásny vnútorný svet a zakladajú si na perfekcionizme. Vysoké nároky nemajú len na seba, ale aj na ľudí vo svojom okolí. Často sú to introverti, ktorí majú radi samotu a vychutnávajú si ju plnými dúškami. Svoj čas nemrhajú na nesprávnych ľudí a majú pár úprimných priateľských vzťahov. Sú veľmi dobrými pracovníkmi, lebo lojálnosť, spoľahlivosť, čestnosť a trpezlivosť patria k ich dobrým vlastnostiam. Majú radi kreatívne tvorenie a obľubujú tiché pracovné prostredie, kde sa môžu naplno oddať práci.

Prečítajte si tiež:
Má iba 9 rokov a spravila skutočne veľkú vec! Otvorila knižnicu pre chudobné deti v Indii!
Existujú 4 typy temperamentu. Ktorý je ten váš?
pixabay.com

Flegmatik

Pravdepodobne máte vo svojom okolí aj vy človeka, ktorý má všetko „na háku.“ Flegmatici majú prevládajúcu životnú šťavu hlien, a podľa toho sa aj správajú. Majú veľmi pokojnú povahu, nič ich len tak ľahko nerozhádže a sú šťastní ako osamote, tak aj so svojimi priateľmi. Sú skrátka spokojní so svojím životom, nevedia sa nahnevať alebo len tak na niekoho nakričať. K negatívnym vlastnostiam patrí nerozhodnosť a submisívnosť. Neradi sa rozhodujú a nesú zodpovednosť za svoje konanie, preto sa radšej opýtajú iných  na názor. Aj preto nie sú rodenými vodcami a skôr vodcu nasledujú. Radšej robia to, čo od nich chcú iní. S chladnou a pokojnou hlavou vyriešia akýkoľvek problém a neboja sa podať pomocnú ruku každému, kto to potrebuje. Nie sú tie typy temperamentu zaujímavé?

Sangvinik

Patrí k najobľúbenejším ľuďom v kolektíve, lebo je stále usmiaty, veselý, spoločenský a zábavný. Presne taký je sangvinik, u ktorého prevláda životná šťava krv. Sangvinici sú hluční, všade o nich hneď vedia a nikde nesmú chýbať. Spriatelia sa s každým a sú vynikajúcimi rozprávačmi. Radi sa predvádzajú a pútajú pozornosť ľudí okolo seba. Ich emócie sú ako na horskej dráhe, jeden deň šťastne zamilovaní, na druhý už na partnera kričia. Rýchlo však odpúšťajú a problémy dlho neriešia. Aj keď sa niekedy javia ako zábavní, iným môžu liezť na nervy.

Prečítajte si tiež:
VIDEO Aj zvieratá majú city: Mačka plače nad mŕtvymi mačiatkami!
Existujú 4 typy temperamentu. Ktorý je ten váš?
pixabay.com

Cholerik

Typy temperamentu sú štyri a posledným je cholerik. U cholerikov prevláda žlč, a preto si ich ľahko predstavíme ako hašterivých, výbušných a večne nahnevaných ľudí.dominantní, sebavedomí a skvelí vedúci pracovníci. Nepoznajú slovo nie a nevzdávajú sa ani v prípade, ak sú okolnosti nepriaznivé. Radšej sa zaoberajú problémami iných ľudí, než aby sa starali o seba. Svoje vnútro neotvoria len tak hocikomu a radšej sa s priateľmi len zabávajú. Nechýba im ani rozhodnosť, zdravá tvrdohlavosť a nezávislosť.

Zdroj: psychologia.co  eduworld.sk  kryptomagazin.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií