fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Účinnosť látkového rúška sa znižuje po dvoch hodinách. Ako sa starať o rúško?

Látkové rúško by malo byť vyrobené z bavlny alebo husto tkanej látky a človek by ho nemal nosiť dlhšie ako jednu až dve hodiny.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ako sa starať o rúško? Textilné rúško je dôležité pravidelne prať v práčke. Možno ho tiež aspoň päť minút vyvariť vo vriacej vode. Ak ho nestíhate sterilizovať inak, rúško vyžehlite.

 ,,Ak ideme medzi ľudí na dlhší čas, je potrebné si tvárové rúško obmieňať,” upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na webovej stránke.

S dlhším časom nosenia sa účinnosť rúška znižuje, tvrdia odborníci z ÚVZ a Státního zdravotního ústavu ČR.

Po použití treba rúško vyprať

Tvárové rúško z látky podľa nich po použití treba vyprať v práčke na 60 stupňov Celzia s bežne dostupnými pracími prostriedkami, prípadne ho päť minút vyvariť vo vode, ktorá by mala mať 100 stupňov Celzia.

Je potrebné ho vyžehliť

Po usušení treba rúško z látky vyžehliť z oboch strán suchým teplom. Pri žehlení nie je podľa odborníkov vhodné používať paru.

Ideálnym materiálom na výrobu tvárového rúška je podľa odborníkov bavlna alebo husto tkaná látka. Rúška sa počas nosenia nie je vhodné dotýkať a treba s ním manipulovať prostredníctvom gumičiek alebo šnúrok. Okrem nosenia rúška je pre prevenciu nového koronavírusu zásadná hygiena rúk.

Prečítajte si tiež:
Spomaľovací prah ako z budúcnosti! Pri pohľade na to, čo tento vynález dokáže, ti padne sánka

Nosenie ochranného rúška alebo respirátora má význam u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií