Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Udržateľná ekologická móda – to je slow fashion

Veľmi často sa stretávame s lacným oblečením, ktoré je menej kvalitné a produkované naozaj vo veľkom. Protikladom toho je slow fashion, ekologická udržateľná móda.

Slováci milujú nákupy a výpredaje

V čase vianočných a letných výpredajov sú obchodné centrá plné ľudí. Predbiehajú sa v tom, kto kúpi viac kusov zlacneného oblečenia alebo obuvi. V šatníkoch a skriniach sa nám hromadia šaty, ktoré sme si neobliekli už niekoľko rokov, v horšom prípade ešte nikdy a nájdete na nich aj visačku. Nákupy sa opakujú niekoľkokrát do roka a čoraz populárnejšie sú online nákupy z eshopov. Je to pohodlné, rýchle a vyhnete sa nekonečným radom pri pokladniach či nervóznym predajcom. Niektoré značky nás presviedčajú, že je potrebné kupovať neustále nové oblečenie, aby ste boli moderní, štýloví a trendoví. Treba mať ale na pamäti, že produkcia oblečenia výrazne znečisťuje životné prostredie.

Riešenie je jednoduché

Čoraz viac ľudí si uvedomuje potrebu chrániť našu planétu viac ako kedysi. Vracajú sa k zvykom našich predkov, menej nakupujú, držia sa pravidiel zero waste životného štýlu. Tak vznikla aj myšlienka slow fashion, čo môžeme preložiť ako pomalá móda. Svojich priaznivcov si získava po celom svete. Značky predávajú slov fashion sú otvorené a úprimné k svojim zákazníkom. Ten presne vie, z akého materiálu oblečenie je, kde sa šilo a kto za ním stojí. Oblečenie je ekologické, etické a stále moderné.

materiál bavlna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Pixabay.com

Mali by sme sa zamyslieť, čo nakupujeme

Oblečenie, ktoré nesie prívlastok slow fashion, je vyrobené z kvalitných materiálov tak, aby vydržalo dlhé roky. Dá sa nosiť na mnoho spôsobov, aby ste nemali pocit, že takýto šatník je nudný. Učí nás oceniť ručnú prácu, ktorá nie je celkom jednoduchá, ale krásna. Oblečenie sa stáva dlhodobou investíciou, ktorá nepredstavuje veľkú záťaž pre životné prostredie a naše peňaženky. Cieľom je tiež naučiť sa, že šatník nemusí praskať vo švíkoch, aby sme mali pocity radosti a šťastia. Staršie oblečenie nemusíme vyhadzovať, dá sa opraviť, prešiť i vymeniť.

Naučte sa nákupu odolať

Lacné oblečenie a nízka cena nás prirodzene láka nakúpiť aj vtedy, ak máme obmedzený rozpočet. Povieme si, že by bol hriech nechať to tam a tak nám doma pribudne ďalšie tričko, rifle alebo šaty. Neviete, čo s tým? Skúste to celkom jednoducho. Pri každom nákupe sa sami seba opýtajte, či ten konkrétny produkt naozaj potrebujete. Chýba vám alebo chcete len ďalší kúsok, ktorý si oblečiete možno raz? Nepoznáme pocit nedostatku a tak si doprajeme aj to, čo nie je potrebné. Ročne je takých zbytočných investícií viac.

Slovník moderných pojmov

Dnes sa stretávame s viacerými slovami, ktoré nám pomôžu zorientovať sa vo svete udržateľnej módy:

  • Fast fashion sa považuje za fenomén posledných rokov. Značky vyrábajú veľa lacného oblečenia, ktoré je nekvalitné a niekedy nevydrží ani jednu sezónu. Preto núti človeka nakúpiť zasa a niekedy aj viac kusov.
  • Slow fashion je móda, ktorá ponúka kvalitné a nadčasové oblečenie, ktoré vydrží roky. Vyrába sa často z prírodných materiálov, šetrí životné prostredie a naučí nás nakupovať menej.
  • Upcyklácia – je to recyklovanie a renovovanie oblečenia. Stačí napríklad navštíviť second-hand, kúpiť si niečo krásne a prešiť to. Oblečenie si vylepšíte podľa svojich predstáv
  • Swap je výmena oblečenia, ktoré už nenosíme. Organizujú sa rôzne burzy, kde sa oblečenie vymení alebo predáva za symbolické ceny.swap oblečenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Pinterest.com

Zdroj: preistotu.sk

magazinatelier.cz

greenbutik.cz

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií