Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

ÚDZS skontroluje poskytnutie zdravotnej starostlivosti zadržanému za vraždu Andrey v Dubnici

Úkladná vražda sa stala 29. júna v ranných hodinách pri novej cyklotrase v záhradkárskej oblasti Lieskovec v Dubnici nad Váhom.

27.7.2023 (SITA.sk) – Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) z vlastnej iniciatívy skontroluje poskytnutie zdravotnej starostlivosti Jánovi M., ktorý je zadržaný pre dôvodné podozrenie z vraždy Andrey B. v Dubnici nad Váhom. ÚDZS o tom informoval v tlačovej správe s tým, že dohľad vykoná pobočka úradu v Banskej Bystrici.

Podrobné preskúmanie poskytnutej zdravotnej starostlivosti viacerými subjektami je podľa úradu dôležité pre zodpovedanie otázky, či zdravotný stav Jána M. umožňoval jeho prepustenie do ambulantnej liečby.

Starostlivosť o duševné zdravie

„Jeho poznanie, žiaľ, už nemôže navrátiť život Andrey B., ale môže napomôcť pri prijímaní opatrení zo strany poskytovateľov zdravotnej starostlivosti i polície, aby sa predišlo podobným tragédiám,“ vysvetlil úrad.

Na preskúmanie psychiatrických záznamov Jána M. a ukončenie výkonu dohľadu má úrad deväť mesiacov, ktoré predsedníčka úradu môže vo výnimočných prípadoch predĺžiť ešte o ďalšie tri mesiace. Úrad sa bude zaujímať aj o to, ako sa dá systém starostlivosti o duševné zdravie zlepšiť.

Nádej vidí práve v pláne obnovy, pretože sa v ňom ráta s vybudovaním komunitných centier, so zvýšením poštu kvalifikovaných pracovníkov, ako aj so skrátením čakacích lehôt na poskytnutie odbornej starostlivosti o duševné zdravie.

Skúsenosti peer pracovníkov

Výkonný riaditeľ Ligy za duševné zdravie Andrej Vršanský uviedol, že prípad je dôkazom nedostatočnosti kapacity existujúceho systému starostlivosti o duševné zdravie a tiež nevhodnej a zastaranej štruktúry samotných služieb, ktoré nerieši ani plán obnovy.

Takzvaní peer pracovníci, teda ľudia so zažitou skúsenosťou, ktorí majú sprevádzať človeka medzi zdravotníckymi zariadeniami a bežným životom, ďalej komunitné služby vrátane vzdelávania v rámci škôl a akadémií zotavenia, sú nevyhnutnou súčasťou modernej zdravotnej starostlivosti o duševné zdravie,“ doplnil Vršanský s tým, že takýto systém vzniká ťažko, pretože nie je podporovaný štátom.

„Nemám akúkoľvek pochybnosť o tom, že funkčné služby tohto typu by pomohli významne znížiť riziko takých tragických udalostí, aká sa stala v Dubnici,“ uzavrel Vršanský.

Úkladná vražda sa stala 29. júna v ranných hodinách pri novej cyklotrase v záhradkárskej oblasti Lieskovec v Dubnici nad Váhom. Obeťou je 39-ročná Andrea B. z Novej Dubnice, ktorá na mieste podľahla početným sečným zraneniam. 36-ročného páchateľa bezprostredne po čine zadržala polícia.

Viac k témam: Duševné zdravie, Krimi, Úkladná vražda, Zdravotná starostlivosť
Zdroj: SITA.sk – ÚDZS skontroluje poskytnutie zdravotnej starostlivosti zadržanému za vraždu Andrey v Dubnici © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií