fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dočkali sme sa! Od novembra definitívne ukončíme utrpenie zvierat v cirkusoch

Máte tip? napíšte nám mailom

Utrpenie zvierat v cirkusoch definitívne skončilo! Od novembra už v cirkusoch neuvidíme šelmy, primáty, slony, hrochy, nosorožce, žirafy a delfíny. 

Návrh vyhlášky ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ( MPRV SR) , ktorou sa ustanovujú podrobnosti o použití zvieraťa na účely verejného vystúpenia alebo výcviku bol notifikovaný podľa požiadaviek smernice Európskej únie.

Utrpenie zvierat končí

Niekoľkomesačný legislatívny proces dosiahol úspešný záver. K zverejneniu tejto vyhlášky dôjde v najbližších dňoch a účinnosť nadobudne od 1. novembra 2019. V legislatívnej oblasti pre ochranu zvierat sa Slovenská republika vďaka iniciatíve MPRV SR a zmene právnych predpisov vykonaných v posledných dvoch rokoch zaraďuje medzi najpokrokovejšie krajiny sveta. 

https://www.instagram.com/p/B2IJRGPiNJ0/

Od novembra ukončíme tento prežitok a v cirkusoch už konečne neuvidíme šelmy, primáty, slony, hrochy, nosorožce, delfíny, ani žirafy. Cieľom je ochrániť najrizikovejšiu skupinu zvierat, ktorých použitie v cirkusoch často prekračuje alebo je na hrane s prekročením ich biologických a fyziologických schopností. Ďalším dôvodom je držanie a neustále premiestňovanie zvierat, ktoré im môže spôsobovať pravidelný stres, poruchy zdravia alebo poruchy správania.  

View this post on Instagram

#love #elephant #cirkushumberto

A post shared by Cirkus Humberto (@cirkus.humberto) on

Cítiaca bytosť

„Slovenská národná strana presadila zmenu definície zvieraťa ako cítiacej bytosti. O tom, že zviera nie je vec, už preto nemusíme nikoho presviedčať a môžeme pokračovať v našej práci v oblasti ochrany práv zvierat na Slovensku. Od nástupu do funkcie si želám, aby podmienky, v ktorých sa na Slovensku držia zvieratá, boli dôstojné a aby sme boli príkladom pre ostatné krajiny. To sa práve stáva realitou,“ uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a podpredsedníč­ka SNS.

Z novinky sa teší aj Sloboda zvierat, ktorá presadila zákaz po siedmich rokoch trvajúcej kampani. Petíciu podpísalo 54-tisíc občanov Slovenskej republiky. Zakázané bude používať zvieratá na výcvik ale aj na jednorázové vystupovanie. Cirkusy so zvieratami k nám však budú smieť stále cestovať. Voľný pohyb im zatiaľ povoľuje spoločná legislatíva Európskej únie.  

Čo si o novom zákaze myslíte vy? Dajte nám vedieť v komentári váš názor.

Zdroj: Facebook

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií