fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

UKRADNUTÝ ŠTÁT: Dokumentaristka Zuzana Piussi zbiera peniaze na dokončenie filmu o Slovensku po vražde Kuciaka a Kušnírovej

Máte tip? napíšte nám mailom

Vražda novinára a jeho priateľky odhalila prepojenia štátu, rôznych mafií a záujmových skupín natoľko, že ľudia išli do ulíc. Celovečerný film UKRADNUTÝ ŠTÁT sa zaoberá rôznymi verziami tejto skutočnosti a hlavne mechanizmami, ktoré ju tvoria.

Ako vznikajú kauzy a únik informácií? Aj takéto otázky kladie filmárka Zuzana Piussi vo svojom najnovšom filme, ktorý začala nakrúcať pred rokom  a voľne v ňom naväzuje na úspešný film OD FICA DO FICA (2012). Aby ho mohla dokončiť, obracia sa na verejnosť cez crowdfundingovú platformu hithit.com, ktorá pomáha kreatívnym projektom. 

Odvážna dokumentaristka: najskôr Fico, teraz vražda

Film Ukradnutý štát začal vznikať ako ohliadnutie za aktérmi filmu Od Fica do Fica. Krátko po začiatku nakrúcania došlo k zavraždeniu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a nakrúcanie nabralo iný, aj finančne a časovo náročnejší smer,” vysvetľuje dokumentaristka, ktorá roky svojou tvorbou prináša odvážny a originálny pohľad na javy a dianie v spoločnosti.

Okrem iných sú to filmy Nemoc tretej moci (2011), Krehká identita (2012) a jej zatiaľ posledné filmy Obliehanie mesta (2019), ktorý na kremnickom prípade tematizuje obecné aspekty zápasu komunít s veľkými ťažobnými zámermi, a Univerzity a sloboda (2019) o premenách univerzít v čase masifikácie a komercionalizácie vzdelania. Posledné dva vytvorila spolu s Vítom Janečkom.

Prečítajte si tiež:
Kedy uvidíme očakávané Rýchlo a zbesilo 9 a 10? Poznáme dátumy premiér!
Záber z pripravovaného dokumentu. Zdroj: hithit.com

Na film chýbajú financie

Zo získaných zdrojov plánuje filmárka dofinancovať strih a časť postprodukcie, rovnako ako aj animácie oceňovaných komiksových výtvarníkov Mareka Pokorného a Vojtěcha Mašeka a v poslednej fáze zabezpečenie distribúcie filmu. 

Crowdfundingová kampaň na stránke www.hithit.com sa spustila 27. marca 2019 a potrvá 44 dní, pričom cieľovou sumou je 14 900 eur. V ponuke sú rôzne odmeny od podpísaných plagátov, voľných vstupeniek na premiéru až po tričko či mikinu s nápisom The State Capture.

Uvidíme novinárov aj agentov

Vo filme vystupujú advokáti, blogeri, novinári a hlavne agenti spravodajských služieb, pričom výsledný tvar bude predovšetkým analyzovať snahy ovplyvňovať verejný priestor prostredníctvom kompromitujúcich materiálov, utajovania alebo, naopak, zverejňovania určitých informácií v určitý čas tak, aby sa ustálil naratív, ktorý väčšina ľudí akceptuje ako skutočnosť,” dodala Zuzana Piussi.

V časti popisu projektu, ako sa to všetko začalo, sa na portáli píše: „Kauza Gorila predstavovala prelom v moderných dejinách Slovenska – diera do steny konšpiračného bytu znamenala zároveň dieru do fasády demokratického štátu a vládnutia. Viedla nakoniec k pádu slovenskej vlády, ale vyniesla k vláde späť Roberta Fica, hoci bol tiež významným aktérom týchto aktivít.” 

Prečítajte si tiež:
Poznáte týchto 20 faktov o Game of Thrones? #video

Filmárka symbolicky 17. novembra 2018 voľne sprístupnila svoje dokumenty s jedným jediným cieľom – aby sa dostali k ľuďom. Najnovším filmom kladie niekoľko otázok: Koľko je na Slovensku tajných služieb? Kedy sa reálne kauzy stávajú konšpiračnými teóriami? A majú konšpiračné teórie autorov? Čo robia s vnímaním káuz sociálne siete? 

Zdroj: TS

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií