Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ukrajina chystá premenovanie ďalších miest a obcí, ktoré majú ruské názvy

Medzi mestá, ktoré sa majú premenovať, patrí Krasnohrad v Charkivskej oblasti. Mesto sa až do roku 1922, keď ho boľševici premenovali, nazývalo Kosťantynohrad.

4.4.2024 (SITA.sk) – Výbor ukrajinského parlamentu pre regionálny rozvoj podporil premenovanie ďalších siedmich miest a 44 obcí, ktorých názvy nezodpovedajú normám ukrajinského jazyka alebo odkazujú na ruské či sovietske mená.

Uviedol to vo štvrtok na mikroblogovacej sieti X zákonodarca Roman Lozynskyj, informuje spravodajský web Kyiv Independent.

Sjevjerodoneck bud Siverskodoneck

Medzi mestá, ktoré sa majú premenovať, patrí Krasnohrad v Charkivskej oblasti. Mesto sa až do roku 1922, keď ho boľševici premenovali, nazývalo Kosťantynohrad.

Parlamentný výbor navrhol zmeniť jeho názov na Berestyn. Mesto Vatutine v Čerkaskej oblasti pomenované po sovietskom generálovi Nikolajovi Vatutinovi navrhli premenovať na Bahačeve.

Mesto Sjevjerodoneck v Luhanskej oblasti, ktoré v lete 2022 obsadilo Rusko, sa zmení na Siverskodoneck, aby jeho názov bol v súlade s ukrajinskou výslovnosťou.

Začali už pred niekoľkými rokmi

Ukrajinský parlament už v roku 2015 v rámci procesu dekomunizácie zakázal väčšinu sovietskych a komunistických symbolov a mnohé mestá, ktoré dostali nové názvy za sovietskej vlády, premenovali tak, aby odrážali svoju ukrajinskú identitu.

Prezident Volodymyr Zelenskyj v apríli minulého roka podpísal zákon, ktorý v reakcii na ruskú inváziu zakázal pomenovanie geografických lokalít na Ukrajine po ruských osobnostiach alebo historických udalostiach.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Ukrajina chystá premenovanie ďalších miest a obcí, ktoré majú ruské názvy © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií