Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ukrajina sa v časoch nedostatku munície spolieha na drony, pomocou nich zlikvidovala už viac ako dve tretiny ruských tankov

Rusku dochádzajú obrnené vozidlá.

10.4.2024 (SITA.sk) – Viac ako dve tretiny ruských tankov, ktoré ukrajinská armáda v ostatných mesiacoch zničila, majú na svedomí drony lietajúce z pohľadu prvej osoby, čiže FPV drony. Referuje o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na predstaviteľa Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). To podľa neho možno naznačuje zvýšené spoliehanie sa na bezpilotné lietadlá uprostred kritickej situácie Ukrajiny s nedostatkom munície.

FPV drony sú lacné na výrobu a môžu presne nalietavať na ciele. Majú schopnosť ničiť oveľa drahšie vojenské vybavenie. Podľa ministra strategického priemyslu Oleksandra Kamyšina Ukrajina v decembri minulého roka vyrobila 50-tisíc bezpilotných lietadiel FPV, pričom uviedol, že cieľom Ukrajiny je masívne zvýšiť produkciu bezpilotných lietadiel na desaťtisíce mesačne.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajina v súčasnosti čelí kríze muničných zásob. Nedostatok spôsobený oneskorením americkej pomoci výrazne ovplyvnil výkonnosť ukrajinských ozbrojených síl, vrátane územných strát v Avdijivke. Nedostatok munície prinútil ukrajinskú armádu používať bezpilotné lietadlá FPV pri vykonávaní protitankových útokov.

Takéto ukrajinské útoky však nie sú vždy účinné. Sú vybavené lacnými kamerami, čo sťažuje zameriavanie v noci alebo pri oblačnom počasí. Drony často nesú podomácky vyrobenú muníciu, ktorá občas vybuchne počas letu alebo zlyhá pri zasiahnutí cieľa.

Na druhej strane, Rusku dochádzajú obrnené vozidlá a strata početnej výhody v tomto type výzbroje by mohla Moskve v budúcnosti sťažiť vedenie útočných operácií.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v apríli 2024 (fotografie)

Viac k témam: americká pomoc, Drony, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská armáda
Zdroj: SITA.sk – Ukrajina sa v časoch nedostatku munície spolieha na drony, pomocou nich zlikvidovala už viac ako dve tretiny ruských tankov © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií