fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ukrajina vystrelí za deň toľko granátov, ktoré si malá európska krajina objedná za rok v čase mieru

Josep Borrell vyzval členské štáty EÚ, aby poskytli Ukrajine viac munície zo svojich zásob.

Máte tip? napíšte nám mailom

21.2.2023 (SITA.sk) – Šéf diplomacie Európskej únie (EÚ) v utorok vyzval jej členské štáty, aby poskytli Ukrajine viac munície zo svojich zásob a zo všetkých objednávok, ktoré už dali obrannému priemyslu, aby pomohli poraziť útočiace ruské sily.

Josep Borrell novinárom v sídle Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v Bruseli povedal, že je potrebné naliehavo konať a že napísal ministrom obrany európskej dvadsaťsedmičky, aby si dali pri zbraniach a munícii za prioritu Ukrajinu. „To, čo musíme urobiť, sa meria v týždňoch, nie v mesiacoch,“ prízvukoval Borrell.

Zriadenie plánu na pomoc

Na tlačovej konferencii, na ktorej bol s Borrellom a ukrajinským ministrom zahraničia Dmytrom Kulebom, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg povedal, že aliancia zriadi plán na pomoc Ukrajine, aby dostala potrebné dodávky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Dohodli sme sa, že NATO by malo Ukrajine pomôcť pri vývoji systému obstarávania, ktorý bude efektívny, transparentný a zodpovedný,” vyjadril sa s tým, že čoskoro sa v tejto veci stretne skupina odborníkov.

Počet vystrelených granátov

Odhaduje sa, že Ukrajina denne vystrelí šesť až sedemtisíc delostreleckých granátov, čo je približne rovnaké množstvo, ktoré si malá európska krajina objedná na rok v mierovom období.

Prečítajte si tiež:
Armáda zostrelila už štvrtý lietajúci objekt nad Severnou Amerikou, pohyboval sa vo výške komerčných letov

Je to však len zhruba tretina počtu munície, čo používa Rusko. NATO verí, že Moskva už spustila svoju očakávanú ofenzívu, keďže zintenzívňuje útoky na východnej Ukrajine a posilňuje sily na juhu. Ukrajina podľa predstaviteľov pravdepodobne začne svoju vlastnú protiofenzívu na jar.

Nedostatok munície

NATO i EÚ si boli pravdepodobnosti nedostatku munície vedomé po niekoľko mesiacov. Kuleba na otázku o tom, či západní partneri Kyjeva reagovali dostatočne rýchlo odpovedal, že sa „neurobilo dosť, a preto tu stojíme“.

Poznamenal však, že „nikto nečakal, že táto vojna bude trvať tak dlho. Preto v určitom momente nastala situácia, keď sa ukázalo, že výrobu treba spustiť“.

Estónsko, ktoré hraničí s Ruskom a má s ním dlhú históriu, núti EÚ a jej spojencov v NATO poskytnúť milión delostreleckých granátov v odhadovaných nákladoch 4 miliardy eur .

Viac k témam: Generálny tajomník NATO, Granáty, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský minister
Zdroj: SITA.sk – Ukrajina vystrelí za deň toľko granátov, ktoré si malá európska krajina objedná za rok v čase mieru © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Mexiko chce pomôcť a navrhuje, aby mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou viedli India s Vatikánom
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií