fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ukrajina zadržala podozrivého ruského agenta, zhromažďoval údaje o protivzdušných systémoch

Ruská armáda v poslednom období zvýšila snahu o ničenie protivzdušnej obrany Ukrajiny, ktorú posilnili moderné západné systémy.

Máte tip? napíšte nám mailom

23.5.2023 (SITA.sk) – Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) zadržala v Čerkaskej oblasti muža podozrivého z toho, že je agentom ruskej vojenskej spravodajskej služby GRU, ktorý zhromažďoval údaje o pohyboch ukrajinskej armády a o systémoch protivzdušnej oblasti.

Zadržaný muž je obyvateľom Chersonskej oblasti, ktorého GRU naverbovala na začiatku invázie, uviedla v utorok SBU. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ruská spravodajská služba bola podľa SBU s agentom v kontakte prostredníctvom komunikačnej platformy Telegram a dávala mu inštrukcie na prieskumné a podvratné aktivity.

Osobitne sa zaujímal o umiestnenie systémov protivzdušnej obrany, ukrajinských vojenských nemocníc a tiež tovární, mostov a priehrad. SBU uviedla, že podozrivého prichytila pri čine, keď nakrúcal kritickú infraštruktúru a zábery posielal svojim nadriadeným v GRU. Ak ho súd usvedčí, hrozí mu doživotné väzenie pre velezradu počas stanného práva.

Ruská armáda v poslednom období zvýšila snahu o ničenie protivzdušnej obrany Ukrajiny, ktorú posilnili moderné západné systémy.

Viac k témam: Protivzdušná obrana, rusko-ukrajinský konflikt, ruský agent, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Ukrajina zadržala podozrivého ruského agenta, zhromažďoval údaje o protivzdušných systémoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Erdogan má stále námietky voči členstvu Švédska a Fínska v NATO, vraj ide o vec národnej bezpečnosti
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií