Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ukrajina žiada o lepšie systémy protivzdušnej obrany pre južné regióny, niektoré ruské rakety nie je možné zostreliť

Tretia po sebe nasledujúca noc ruských útokov na Odesu si vyžiadala jedného mŕtveho a najmenej 19 zranených hlásia aj po nočnom útoku na Mykolajiv.

20.7.2023 (SITA.sk) – Ukrajinské vzdušné sily žiadajú o lepšie systémy protivzdušnej obrany pre južné regióny po tom, čo údajne zničili len päť z 19 ruských striel s plochou dráhou letu vypálených na krajinu počas noci. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Zostreľujú, čo sa dá

„Zostreľujeme, čo sa dá zostreliť,“ skonštatoval v štátnej televízii hovorca velenia vzdušných síl Ukrajinských ozbrojených síl Jurij Ihnat, no dodal, že by „samozrejme chceli zostreliť viac“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa Ihnata však súčasnými ukrajinskými systémami protivzdušnej obrany „nie je možné“ zostreliť ruské rakety Onix a Ch-22, pretože letia veľmi rýchlo.

„Potrebujeme prostriedky, musíme posilniť južné regióny, naše prístavné mestá, prostriedkami najmä proti balistickým raketám,“ povedal s tým, že ochranu tohto regiónu by mohli zabezpečiť systémy ako Patriot alebo SAMP-T.

Strela Onix je podľa neho určená na ničenie plavidiel.

„Letí rýchlosťou viac ako tritisíc kilometrov za hodinu… Môže letieť vo výške 10 – 15 metrov nad vodou, aby zničila loď, čo sťažuje jej odhalenie a následne aj možnosť zostrelenia prostriedkami protivzdušnej obrany,“ vysvetlil.

Zranené dieťa

Tretia po sebe nasledujúca noc ruských útokov na Odesu si vyžiadala jedného mŕtveho a najmenej 19 zranených hlásia aj po nočnom útoku na Mykolajiv.

„Zatiaľ čo teroristi útočili na prístavy, ktoré boli súčasťou obilnej dohody, a spôsobili škody na prístavnej infraštruktúre, zasiahli aj civilnú infraštruktúru, ktorá s prístavmi nesúvisí. Zničili administratívnu budovu v centre Odesy, kde tlaková vlna poškodila niekoľko ďalších budov vrátane obytných. Zranenia utrpeli štyria miestni obyvatelia vrátane jedného dieťaťa,“ opísal šéf odeskej oblastnej vojenskej správy Oleh Kiper.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Protivzdušná obrana, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Ukrajina žiada o lepšie systémy protivzdušnej obrany pre južné regióny, niektoré ruské rakety nie je možné zostreliť © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií