Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ukrajinci sa na charkovskom fronte presúvajú do nových pozícií, varujú aj pred hromadením ruských síl pri Sumskej oblasti

Najvyšší ukrajinskí predstavitelia neveria, že Rusko má dostatočný počet vojakov na dobytie mesta Charkov.

15.5.2024 (SITA.sk) – Ukrajinská armáda oznámila, že presúva svoje jednotky na nové pozície v dvoch lokalitách severovýchodnej Charkovskej oblasti, kde ruské sily vytrvalo útočia. Varovala tiež pred hromadením ruských síl na severe v blízkosti Sumskej oblasti. Referuje o tom web news.sky.com.

Cezhraničný útok na nové krídlo v Sumskej oblasti by pravdepodobne pridal ďalšie starosti vyčerpaným ukrajinským obrancom po tom, čo ruský vpád do Charkovskej oblasti v piatok otvoril nový front a prinútil Ukrajinu, aby sa ponáhľala s posilami.

Situácia v Charkovskej oblasti

Rusko preniklo na sever Charkovskej oblasti a v utorok Moskva oznámila, že obsadila časti mesta Vovčansk a pohraničnú dedinu Buhruvatka.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Šéf ukrajinského obranného spravodajstva Kyrylo Budanov uviedol, že Moskva už na operáciu v Charkovskej oblasti vyčlenila všetkých vojakov, ktorých má v pohraničných oblastiach, no má aj iné záložné sily, ktorých použitie v najbližších dňoch očakáva.

Objavil sa rýchly trend k stabilizácii situácie. To znamená, že nepriateľ je už v zásade zablokovaný na líniách, ktoré mohol dosiahnuť,“ uviedol Budanov vo vysielaní národnej televízie.

Plánovaná operácia v Sumskej oblasti

Budanov tiež povedal, že Rusko má malé skupiny v pohraničných oblastiach v blízkosti ukrajinskej Sumskej oblasti neďaleko ruského mesta Sudža, odkiaľ sa ruský zemný plyn prepravuje potrubím na Ukrajinu a ďalej k európskym zákazníkom.

Pokiaľ ide o Sumskú oblasť, Rusi skutočne od začiatku plánovali operáciu v Sumskej oblasti. No situácia im neumožnila aktívne zakročiť a operáciu spustiť,“ povedal.

Najvyšší ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že neveria, že Rusko má dostatočný počet vojakov na dobytie mesta Charkov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)

Viac k témam: Charkovská oblasť, ruské sily, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská armáda
Zdroj: SITA.sk – Ukrajinci sa na charkovskom fronte presúvajú do nových pozícií, varujú aj pred hromadením ruských síl pri Sumskej oblasti © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií