Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ukrajinci spustili novú fázu protiofenzívy, cieľom je dostať sa na dostrel Krymu

Posilnené ukrajinské skupiny sa pokúsia postúpiť na juh cez ruské mínové polia a iné opevnenia do mesta Tokmak, a ak budú úspešné, do Melitopoľa.

27.7.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 27. júla, 11:09

Ukrajinské vojenské velenie informovalo Spojené štáty o novej fáze protiofenzívy voči ruskej agresii. Ako informuje spravodajský portál Ukrajinská pravda, novinám New York Times to povedali nemenovaní americkí predstavitelia.

Krym na dostrel

Ukrajinci podľa novín povedali americkým predstaviteľom, že posilnené ukrajinské skupiny sa pokúsia postúpiť na juh cez ruské mínové polia a iné opevnenia do mesta Tokmak, a ak budú úspešné, do Melitopoľa.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Cieľom je preraziť takzvaný pozemný most medzi ukrajinskými okupovanými územiami a anektovaným polostrovom Krym, kde má Rusko v súčasnosti základňu Čiernomorskej flotily a dodáva odtiaľ zásoby pre sily na juhu Ukrajiny, alebo prinajmenšom postúpiť tak blízko ku Krymu, aby bol na dostrel ukrajinského delostrelectva.

Ak bude operácia úspešná, mohla by trvať týždeň až tri, povedali ukrajinskí predstavitelia Washingtonu.

Nejde to podľa plánov

Protiofenzíva sa však od jej začiatku v júni nevyvíja úplne podľa plánov a predstavitelia vo Washingtone sa v stredu vyjadrili, že zvýšenú aktivitu ukrajinských síl sledujú s veľkým záujmom. Hlavný úder protiofenzívy Ukrajiny je na juhovýchode krajiny, kde do boja prúdia tisíce posíl, mnohé z nich vycvičené a vybavené Západom a doteraz držané v zálohe, uviedli v stredu dvaja predstavitelia Pentagonu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Postup armády pri Staromajorske

Ukrajinskí vojaci však pokračujú aj v postupe pri obci Staromajorske na juhu krajiny a podnikajú ofenzívne akcie severne a južne od mesta Bachmut. Uviedol to hovorca generálneho štábu ukrajinskej armády Andrij Kovaľov. Dodal, že ťažké boje pokračujú a ruské ozbrojené sily majú vysoké straty a čerpajú zo svojich rezerv.

Vo všeobecnosti ukrajinská armáda realizuje ofenzívy na frontoch pri mestách Bachmut, Melitopoľ a Berďansk. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Hovorca ukrajinského generálneho štábu ďalej uviedol, že do mesta Pervomajsk v Luhanskej oblasti počas evakuácie z bojiska ruské ozbrojené sily priniesli 109 tiel ruských vojakov a v miestnej nemocnici ošetrujú 730 ruských vojakov. Morálka a psychický stav týchto príslušníkov ruských síl je podľa neho mimoriadne nízka a nechcú sa vrátiť do zóny bojov.

Viac k témam: Krym, Melitopoľ, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská protiofenzíva
Zdroj: SITA.sk – Ukrajinci spustili novú fázu protiofenzívy, cieľom je dostať sa na dostrel Krymu © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií