fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ukrajinskí tajní si mali objednať atentát na prezidenta Krasnoseľského

Podozriví plánovali odpáliť automobil naložený výbušninami pri prezidentskom sprievode.

Máte tip? napíšte nám mailom

9.3.2023 (SITA.sk) – Moldavský separatistický proruský región Podnestersko vo štvrtok vyhlásil, že zmaril ukrajinský pokus o atentát na jeho prezidenta.

Podnesterské ministerstvo pre štátnu bezpečnosť uviedlo, že zatkli nešpecifikovaný počet ľudí v súvislosti s pokusom o útok na Vadima seľského a ďalších predstaviteľov.

Provokácia zorganizovaná Kremľom

Prokurátor Anatolij Gureckij povedal, že podozriví plánovali odpáliť automobil naložený výbušninami pri prezidentskom sprievode, keď cestoval cez hlavné mesto Tiraspol.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Objednala si to podľa neho Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU), dôkazy však neposkytol. SBU tieto obvinenia odmietla s tým, že „by sa to malo považovať výlučne za provokáciu zorganizovanú Kremľom”.

Útok pod „falošnou vlajkou”

Podnestersko, ktoré hraničí s Ukrajinou, sa od Moldavska odtrhlo v roku 1992 a je pod kontrolou Moskvou podporovaných separatistov. Na jeho území sa nachádza približne 1 500 ruských vojakov.

Po tom, čo pred rokom Rusko spustilo vojnu na Ukrajine, rastú obavy, že by sa Moskva mohla pokúsiť dostať pod kontrolu aj Podnestersko.

Ruské ministerstvo obrany v posledných týždňoch tvrdilo, že Ukrajina plány s regiónom a to buď útok pod „falošnou vlajkou”, z ktorého by potom obvinilo Rusko, alebo by tam poslalo svojich vojakov.

Prečítajte si tiež:
Desiatky novinárov zomreli od začiatku vojny na Ukrajine, ich práca ukazuje silných bojovníkov a vypovedá o pravde

Moldavská prozápadná vláda informovala, že situáciu sleduje, ale spomenutý pokus o atentát nevedela potvrdiť.

Viac k témam: Atentát, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Ukrajinskí tajní si mali objednať atentát na prezidenta Krasnoseľského © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií