fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ukrajinský režisér OLEG SENCOV už takmer 4 mesiace drží v ruskom väzení protestnú hladovku. Napísal závet, Eduard Kukan ho navrhuje na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia

Máte tip? napíšte nám mailom

Ukrajinský režisér Oleg Sencov, ktorý v ruskom väzení už 120. deň drží protestnú hladovku, napísal závet týkajúci sa jeho tvorby. 

Pre agentúru Interfax to uviedla jeho sesternica Nataľja Kaplanová, ktorá konštatovala, že tento fakt “silno desí”. 

Režisér podľa Kaplanovej vo svojom liste píše, že neverí v “šťastný koniec celého tohto príbehu“, ale svoju hladovku sa nechystá ukončiť. Sesternici napísal, že jeho zdravotný stav je stabilne mizerný a ku všetkým “starým dôsledkom (hladovky) sa teraz pridala aj hypoxia – nedostatok kyslíka v orgánoch, najmä v srdci a mozgu.”

Uviedol, že “má hmlu pred očami“. Napísal tiež, že celý svet sa mu “točí, telo, hlava, končatiny sú otupené”. “Obehový systém vôbec nezvláda zásobovanie organizmu kyslíkom,” citovala z listu Kaplanová, podľa ktorej je Sencov odhodlaný vydržať, ale jeho organizmus už len “funguje zo zotrvačnosti”.

Kto je Oleg Sencov

Ukrajinský režisér Oleh Sencov je odporcom anexie polostrova Krym Ruskom, ku ktorej došlo v roku 2014. V tom istom roku ho na Kryme aj zadržali a o rok neskôr ho v Rusku odsúdili na 20 rokov väzenia za sprisahanie s cieľom vykonať teroristický útok.

Prečítajte si tiež:
Denník súdneho lekára: Ja som sa zbláznil (ČASŤ I)

Sencov obvinenia popiera a odmietol požiadať ruského prezidenta Vladimira Putina o milosť. Koncom júna tak urobila jeho matka.

Od 14. mája drží protestnú hladovku za prepustenie 65 Ukrajincov väznených v Rusku – vrátane seba -, ktorých nazýva politickými väzňami.

Mohol by vyhrať Sacharovovu cenu za slobodu myslenia

Slovenský europoslanec Eduard Kukan (nezávislý) v utorok v mene politickej skupiny európskych ľudovcov (EPP/EĽS) v Európskom parlamente (EP) nominoval Olega Sencova na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. Kukan pripomenul, že s navrhovaním kandidátov na Sacharovovu cenu sa začalo na septembrovom plenárnom zasadnutí EP. Dodal, že v rámci EPP niet iného kandidáta a hoci boli aj iné mená, ktoré navrhovali jeho stranícki kolegovia, z rešpektu pred Sencovom ich kandidatúru stiahli. Podľa Kukana má Oleg Sencov reálnu šancu túto cenu získať už aj preto, že nie je len kandidátom ľudovcov, ale podľa jeho informácií ho mali aj iné politické skupiny na svojom zozname návrhov na možných kandidátov.

Europoslanci pozorne vnímajú jeho osud; vedia, že sa aktivoval počas nezákonnej okupácie Krymu a že ruský súd ho obvinil z terorizmu a odsúdil na 20-ročné väzenie. Sencov túto krivdu dáva najavo protestnou hladovkou, ktorá trvá už takmer štyri mesiace.

Prečítajte si tiež:
Meghan Markle a Harry: Veľký návrat do Londýna ruka v ruke

Aj slovenské osobnosti žiadajú jeho oslobodenie

Množstvo ľudí z celého sveta sa verejne angažuje a bojuje za Sencovo oslobodenie. Aj 40 osobností kultúrneho a spoločenského života vyjadruje nespokojnosť a vyzýva politikov, aby konali v tomto prípade. Kampaň Slovensko a Česko za Olega Sencova môžete podporiť na www.changenet.sk/?section=kampane&x=981923 aj vy.

Okrem toho prebieha aj reťaz 5-dňových hladoviek za Olega Sencova, záujemcovia sa môžu zaregistrovať na http://www.forsentsov.eu/.

Nevyzerá to dobre. Stále však veríme a dúfame v zázrak. #FreeOlegSentsov

Zdroje: http://www.teraz.sk/kultura/sencov-napisal-zavet-ktory-sa-tyka/347930-clanok.htmlhttp://www.teraz.sk/slovensko/kukan-na-pode-ep-navrhol-oleha-sencova/347951-clanok.htmlhttp://www.forsentsov.eu/http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=981923

Foto: TASR/AP (https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/35/3504447/3504447_1200x.jpeg?rev=4)

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií