fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ukrajinu zasiahol „výnimočne“ intenzívny útok, Rusi použili aj balistické rakety Kinžal s doletom až dvetisíc kilometrov (foto)

Medzi raketami zachytenými ukrajinskou protivzdušnou obranou bolo aj šesť hypersonických balistických rakiet Kinžal s možným doletom až dvetisíc kilometrov.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.5.2023 (SITA.sk) – Ukrajinským hlavným mestom Kyjev otriaslo v utorok ráno niekoľko hlasných explózií. Ako referuje spravodajský web CNN, v meste sa po aktivovaní systémov protivzdušnej obrany rozozvučali sirény ohlasujúce letecký poplach.

Šéf vojenskej správy v ukrajinskej metropole Serhij Popko na Telegrame uviedol, že mesto Kyjev zasiahol „výnimočný“ intenzívny útok, pričom Rusi použili bezpilotné lietadlá, riadené strely a pravdepodobne balistické rakety.

Útok na Kyjev

Tento útok bol výnimočný svojou hustotou, s použitím maximálneho počtu útočiacich rakiet v čo najkratšom čase,“ uviedol Popko a dodal, že prevažná väčšina nepriateľských cieľov v kyjevskom vzdušnom priestore bola „odhalená a zničená“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa Popka to bol ôsmy útok na Kyjev od začiatku mája. Spadnuté trosky evidujú v kyjevských štvrtiach Solomjanskyj, Ševčenkivskyj, Sviatošynskyj, Obolonskyj a Darnyckyj.

Starosta Vitalij Kličko tiež uviedol, že vo štvrti Solomjanskyj boli zranení najmenej traja ľudia a dodal, že padajúce trosky podpálili niekoľko áut a poškodili veľkú budovu.

V Kyjeve nastali výbuchy. Viaceré sa stali v okrese Solomjanskyj. V Ševčenkivskom dopadli trosky rakiet na oblasť zoologickej záhrady. Všetky pohotovostné zložky sú na ceste,“ napísal Kličko.

Prečítajte si tiež:
Rusi ostreľovali Číňanmi prenajatý terminál v Mykolajeve, Kyjev vyzýva Peking na podniknutie krokov

Balistické rakety Kinžal

Počas najnovšej vlny ruských útokov v noci na utorok sa ukrajinskej protivzdušnej obrane podarilo zneškodniť 18 rakiet. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na vyhlásenie hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného na Telegrame.

Približne o 3:30 dňa 16. mája 2023 ruskí okupanti zaútočili na Ukrajinu zo severu, juhu a východu 18 rôznymi typmi vzdušných, námorných a pozemných rakiet,“ uviedol Zalužnyj. Dodal, že Ukrajina cez noc zničila aj drony vypustené Ruskom.

Medzi raketami zachytenými ukrajinskou protivzdušnou obranou bolo aj šesť hypersonických balistických rakiet Kinžal s možným doletom až dvetisíc kilometrov.

Keď nedávno ukrajinská armáda po prvý raz zneškodnila tento typ rakety vzduch-zem, Kremeľ to odmietol s odôvodnením, že Kinžal je natoľko vyspelá strela, že ju nie je možné zostreliť.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Raketa typu Kinžal, rusko-ukrajinský konflikt, ruský útok, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Ukrajinu zasiahol „výnimočne“ intenzívny útok, Rusi použili aj balistické rakety Kinžal s doletom až dvetisíc kilometrov (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Ukrajincov čaká krutá zima, svoje domovy už pre nezmyselnú vojnu opustilo viac ako 14 miliónov ľudí
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií