fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Unikátny projekt učí Indonézanov, ako predísť „plastovej“ kríze v oceánoch

Máte tip? napíšte nám mailom

V Muncare, pobrežnej komunite vo východnej Jave v Indonézii, sa rybári každý deň vydávajú na more v tradičných drevených lodiach. Prístav síce vytvára malebnú scenériu, to sa ale nedá tvrdiť o plážach zamorených plastom. Komunita nevie, ako nakladať s odpadom, pretože jej chýba správny systém. Situáciu zachránil Projekt STOP, ktorý má za cieľ redukovať oceánsky plast z ázijských pláží.

Polovica oceánskeho odpadu pochádza z piatich ázijských krajín, pričom Indonézia je druhým najväčším prispievateľom. Odhaduje sa, že každý rok v oceánoch skončí jeden milión ton plastov. Krajina však podniká kroky na nápravu tejto situácie. V roku 2017 indonézska vláda prijala národný akčný plán s cieľom do roku 2025 znížiť svoj podiel na „plastovej“ kríze o 70 percent.

Na podporu tohto záväzku Borealis a SYSTEMIQ v roku 2017 vytvorili Projekt STOP. Projekt je založený na spolupráci, v rámci ktorej tímy miestnych a medzinárodných odborníkov spolupracujú s mestami pri navrhovaní systému odpadového manažmentu.

Obyvatelia boli nevzdelaní

Projekt sa zameral aj na Muncare. Na začiatku spolupráce, v roku 2018, domácnosti a podniky vyprodukovali asi 50 ton odpadu denne. Menej ako 10 percent obyvateľov komunity malo prístup k službám, ktoré by sa o odpad postarali. To znamenalo, že ľudia často spaľovali odpad, alebo ho pohadzovali na pláže.

Prečítajte si tiež:
Týchto šesť vecí odhalí, že výchova dieťaťa nie je najlepšia. Ako to napraviť a mať slušné ratolesti?

Vďaka projektu sa v Muncare vytvorilo niekoľko pracovných miest v oblasti zberu a spracovania odpadkov. Projekt tiež financoval miestnu vládu, ktorá mala za úlohu poskytnúť hodiny školení pre pracovníkov, ktorí sa uplatnili v novovybudovanej oblasti. Školenie „od dverí k dverám“ ľudí učí, ako správne separovať organický a neorganický odpad.

Fantastický projekt naučil Indonézanov, ako predísť „plastovej“ kríze v oceánoch

Pozoruhodná zmena

Výsledky na seba nenechali dlho čakať. Po viac ako 18 mesiacoch je v Muncare vyše 47 500 ľudí, ktorí vedia správne narábať s odpadom. Vďaka projektu sa im podarilo vyzbierať viac ako 3 500 ton odpadu, z čoho vyše 300 ton boli plastové odpadky. Vytvorilo sa tak 80 pracovných miest v oblasti starostlivosti o odpad.

„Sme na dobrej ceste k tomu, aby sme do začiatku roku 2021 zhromaždili sto percent mestského odpadu,“ povedal Joi Danielson, programový manažér, ktorý spolupracuje s projektom. Podľa jeho slov by to malo zabrániť tomu, aby viac ako 10 000 ton plastov skončilo v oceánoch v najbližších piatich rokov.

Fantastický projekt naučil Indonézanov, ako predísť „plastovej“ kríze v oceánoch

Projekt je naozaj fantastický, tvrdia obyvatelia

Zmenu vidia aj obyvatelia. „Pred mojím domom bolo veľa odpadu. Teraz je tam úplne čisto, rovnako, ako u suseda,“ prezradila Hamidah Hidayatová, ktorá vlastní malý obchod so zmiešaným tovarom. Spomenula si na časy, keď vyhadzovala odpad na ulicu rovno z kuchynského okna. Dnes má jej rodina koše, kde dokonca triedia odpad.

Prečítajte si tiež:
5 najstrašidelnejších miest na svete. Odvážite sa vstúpiť?

Projekt sa týmto počinom jednoznačne nekončí. Jeho cieľom je urobiť podobný pokrok aj v iných komunitách v Indonézii. Samotní obyvatelia Muncare si nový život bez odpadu veľmi chvália. Úradník v Muncare, Ramat Hidayat, dokonca uviedol, že na projekt čakajú aj ľudia z okolitých dedín. „Stále sa pýtajú, kedy sa to dostane aj k nim. Tento projekt je naozaj fantastický,“ dodal Hidayat.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií