Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Upracme Slovensko? Výzva akceptovaná aj v Lomničke, rómska obec sa pustila do veľkého jarného upratovania

„Dobre, že sme sa spamätali,“ hovorí v reportáži RTVS mladý Lomničan. Obec sa musí vysporiadať s neporiadkom, inak jej hrozia opakované pokuty. Doposiaľ sa vyšplhali do výšky 3000 eur.

Lomnička je obec ležiaca v Prešovskom kraji, neďaleko Starej Ľubovne. K 31. 12. 2017 mala 3276 obyvateľov, pričom na svojej oficiálnej stránke uvádza, že 99 % je etnických Rómov. 

Potok slúžiaci ako smetný kôš je domovom chráneného bobra

V obci o tom tušia, aj keď doteraz vraj nikto žiadneho bobra nevidel. Potok je ale možným zdrojom nákazy a infekčných chorôb, obrovské množstvo odpadu sa hromadilo niekoľko mesiacov.

Plienky, koberce, matrace, potkany… všeličo sme tu našli,“ prezrádza jeden zo zúčastnených. Ďalšia Lomničianka dodáva: „Robíme už siedmy deň, asi sme si vstúpili do svedomia.“

Podotýkame, že zhodou okolností sa veľké upratovanie deje počas týždňa, kedy sa podobné eko aktivity plánujú aj v mnohých slovenských mestách. Deje sa tak pri príležitosti Dňa Zeme (22. apríl), takže aj Lomnička akoby prijala výzvu „Upracme Slovensko“.

Lomnička
Zdroj: Redhead on the road/Diana Čermáková

Obyvatelia nemajú kontajnery, starostka sa bráni

Celá dedina je zahltená odpadom práve z toho dôvodu, že Lomničania pri domoch nemajú kontajnery, hovorí reportérka. Preto smeti končia v potoku, na ceste, všade. Starostka Mária Oračková sa od problému dištancuje; hovorí, že obyvatelia za vývoz smetí odmietajú platiť. Rozhodla sa však zakročiť: „Zriadili sme priestupkovú komisiu, ktorá ich bude pokutovať. A budeme to riešiť aj s kamerami, po celej obci budú kamery.“

Ak sa situácia s odpadom nevyrieši, Lomnička bude čeliť ďalším pokutám od úradu životnému prostredia. Zatiaľ sa suma, ktorú musia zaplatiť, vyšplhala na 3000 eur.

Pozrite si celú reportáž:

Obyvatelia Lomničky čistia bobrie hrádze a potok od odpadkovV obci Lomnička na severe Slovenska sa do veľkého upratovania zapojilo 280 ľudí. Veci sa pohli po verejnom prísľube starostky, že do konca mája bude v dedine poriadok. Obci hrozí ďalšia pokuta. V Lomničke chcú dokonca osadiť kamerový systém. Nebudú ho využívať na boj s kriminalitou, ale s odpadkami.Ivana Ratkovska

Zveřejnil(a) Správy RTVS dne Úterý 9. dubna 2019

Čhavóre, brána

Minulý rok, v apríli 2018, Lomničku prvýkrát navštívili aj dokumentaristi a žurnalisti z Trnavy. Študenti fotografie nielenže zachytávali ich každodenný život, ale aj zorganizovali zbierku oblečenia a hračiek. V tradícii pokračovali i tento rok, zozbierané veci odovzdali Kongregácii školských sestier sv. Františka, ktoré v obci zriadili dve zariadenia sociálnych služieb v Dome Nepoškvrneného Srdca Panny: Nízkoprahová sociálna služba pre deti a rodinu a Komunitné centrum.

Historická udalosť, prvá tvorivá dielňa študentov žurnalistickej fotografie na FMK UCM v Trnave. Lomnička, apríl 2018.

Zveřejnil(a) Ateliér komunikácie v médiu fotografie dne Sobota 21. dubna 2018

V trnavskom Divadle Jána Palárika sa následne v júni 2018 uskutočnila vernisáž výstavy „Čhavóre, brána“, ktorá bola verejnosti prístupná počas jedného mesiaca. Fotoreportáž si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz.

Študenti tvoria pod vedením slovenského dokumentárneho fotografa Jozefa Sedláka. Nie je to tak dávno, čo predstavili novú knihu Damnatio memoriae – stratenie pamiatky“, takisto otvorili dve výstavy fotografií, pochádzajúcich z neďalekého detského domova a kláštora v Podolínci. Obšírne sme o tom napísali v tomto článku.

Zdroj titulnej foto: Peter Lančarič

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií