fbpx
Upracme Slovensko? Výzva akceptovaná aj v Lomničke, rómska obec sa pustila do veľkého jarného upratovania

Upracme Slovensko? Výzva akceptovaná aj v Lomničke, rómska obec sa pustila do veľkého jarného upratovania

„Dobre, že sme sa spamätali,” hovorí v reportáži RTVS mladý Lomničan. Obec sa musí vysporiadať s neporiadkom, inak jej hrozia opakované pokuty. Doposiaľ sa vyšplhali do výšky 3000 eur.

Lomnička je obec ležiaca v Prešovskom kraji, neďaleko Starej Ľubovne. K 31. 12. 2017 mala 3276 obyvateľov, pričom na svojej oficiálnej stránke uvádza, že 99 % je etnických Rómov. 

Potok slúžiaci ako smetný kôš je domovom chráneného bobra

V obci o tom tušia, aj keď doteraz vraj nikto žiadneho bobra nevidel. Potok je ale možným zdrojom nákazy a infekčných chorôb, obrovské množstvo odpadu sa hromadilo niekoľko mesiacov.

Plienky, koberce, matrace, potkany… všeličo sme tu našli,” prezrádza jeden zo zúčastnených. Ďalšia Lomničianka dodáva: „Robíme už siedmy deň, asi sme si vstúpili do svedomia.”

Podotýkame, že zhodou okolností sa veľké upratovanie deje počas týždňa, kedy sa podobné eko aktivity plánujú aj v mnohých slovenských mestách. Deje sa tak pri príležitosti Dňa Zeme (22. apríl), takže aj Lomnička akoby prijala výzvu „Upracme Slovensko”.

Lomnička
Zdroj: Redhead on the road/Diana Čermáková

Obyvatelia nemajú kontajnery, starostka sa bráni

Celá dedina je zahltená odpadom práve z toho dôvodu, že Lomničania pri domoch nemajú kontajnery, hovorí reportérka. Preto smeti končia v potoku, na ceste, všade. Starostka Mária Oračková sa od problému dištancuje; hovorí, že obyvatelia za vývoz smetí odmietajú platiť. Rozhodla sa však zakročiť: „Zriadili sme priestupkovú komisiu, ktorá ich bude pokutovať. A budeme to riešiť aj s kamerami, po celej obci budú kamery.”

Ak sa situácia s odpadom nevyrieši, Lomnička bude čeliť ďalším pokutám od úradu životnému prostredia. Zatiaľ sa suma, ktorú musia zaplatiť, vyšplhala na 3000 eur.

Pozrite si celú reportáž:

Obyvatelia Lomničky čistia bobrie hrádze a potok od odpadkovV obci Lomnička na severe Slovenska sa do veľkého upratovania zapojilo 280 ľudí. Veci sa pohli po verejnom prísľube starostky, že do konca mája bude v dedine poriadok. Obci hrozí ďalšia pokuta. V Lomničke chcú dokonca osadiť kamerový systém. Nebudú ho využívať na boj s kriminalitou, ale s odpadkami.Ivana Ratkovska

Zveřejnil(a) Správy RTVS dne Úterý 9. dubna 2019

Čhavóre, brána

Minulý rok, v apríli 2018, Lomničku prvýkrát navštívili aj dokumentaristi a žurnalisti z Trnavy. Študenti fotografie nielenže zachytávali ich každodenný život, ale aj zorganizovali zbierku oblečenia a hračiek. V tradícii pokračovali i tento rok, zozbierané veci odovzdali Kongregácii školských sestier sv. Františka, ktoré v obci zriadili dve zariadenia sociálnych služieb v Dome Nepoškvrneného Srdca Panny: Nízkoprahová sociálna služba pre deti a rodinu a Komunitné centrum.

Historická udalosť, prvá tvorivá dielňa študentov žurnalistickej fotografie na FMK UCM v Trnave. Lomnička, apríl 2018.

Zveřejnil(a) Ateliér komunikácie v médiu fotografie dne Sobota 21. dubna 2018

V trnavskom Divadle Jána Palárika sa následne v júni 2018 uskutočnila vernisáž výstavy „Čhavóre, brána”, ktorá bola verejnosti prístupná počas jedného mesiaca. Fotoreportáž si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  SVETOVÝ ČISTIACI DEŇ: Poďme si 15. septembra vyčistiť krajinu

Študenti tvoria pod vedením slovenského dokumentárneho fotografa Jozefa Sedláka. Nie je to tak dávno, čo predstavili novú knihu Damnatio memoriae – stratenie pamiatky”, takisto otvorili dve výstavy fotografií, pochádzajúcich z neďalekého detského domova a kláštora v Podolínci. Obšírne sme o tom napísali v tomto článku.

Zdroj titulnej foto: Peter Lančarič

Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.