fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Úradnícka vláda bude podľa politológa plniť jedinú kľúčovú úlohu a jedno meno ministra je prekvapením

Návrhu Smeru-SD, ktorý sa s podporou poslancov Hlasu-SD a niektorých nezaradených poslancov snaží v parlamente opäť otvoriť otázku skoršieho termínu volieb, však Marušiak nedáva veľké šance.

Máte tip? napíšte nám mailom

12.5.2023 (SITA.sk) – Nová úradnícka vláda bude s najväčšou pravdepodobnosťou plniť jedinú kľúčovú úlohu – prípravu zákona o štátnom rozpočte. Pre agentúru SITA to povedal politológ Juraj Marušiak zo Slovenskej akadémie vied.

Pripraviť vyrovnaný rozpočet nebude jednoduché. Určite to nebude príjemný rozpočet pre veľkú časť obyvateľstva,“ skonštatoval. V prípade nominácií na ministrov ide podľa jeho slov vo väčšine prípadov o ministerských úradníkov, čiže o snahu zabezpečiť kontinuitu.

„Prekvapením je nominácia Ivana Šimka ako ministra vnútra, i keď toto meno cirkulovalo v médiách. Je to z dôvodu, že už dlhší čas v politike nepôsobil,“ podotkol Marušiak.

Vyjadrenie dôvery úradníckej vláde

Zároveň poukázal na to, že z vyjadrení predstaviteľov politických strán nevyplýva, že by boli ochotní vyjadriť úradníckej vláde dôveru v parlamente.

Nepodporí ju ani opozícia, ani časť strán bývalej koalície, čo už dali jasne najavo,“ uviedol politológ. Očakáva preto, že vláda odborníkov bude mať problémy s prijatím akýchkoľvek zákonov.

Skorší termín volieb

Návrhu Smeru-SD, ktorý sa s podporou poslancov Hlasu-SD a niektorých nezaradených poslancov snaží v parlamente opäť otvoriť otázku skoršieho termínu volieb, však Marušiak nedáva veľké šance. Poukazuje na to, že strany bývalej koalície sa už na túto tému baviť nechcú.

Prečítajte si tiež:
Jedno z najstarších slovenských vinárstiev Hubert J. E. zbiera ocenenia doma i vo svete

Na druhej strane treba povedať, že rozhodnutie odložiť termín volieb na 30. september bola chyba. Prezidentka mala dôsledne trvať na termíne do 30. júna,“ zhodnotil.

Viac k témam: Opozícia, Politológ, Štátny rozpočet, Úradnícka vláda
Zdroj: SITA.sk – Úradnícka vláda bude podľa politológa plniť jedinú kľúčovú úlohu a jedno meno ministra je prekvapením © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií