fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Určuje pôrodná hmotnosť vášho bábätka to, či bude tučné alebo chudé v dospelosti? Teraz to zistíte!

Máte tip? napíšte nám mailom

Aj keď je priemerné rozpätie hmotnosti novorodenca medzi 2800 a 4000 gramami, nie vždy spadajú narodené deti do tejto hmotnosti. Niektoré sa narodia tučnejšie, iné zas chudšie.

Táto skutočnosť je spôsobená tým, že pôrodná hmotnosť závisí od veľkého množstva faktorov a medzi tie najdôležitejšie patria: priebeh tehotenstva a choroby počas neho (napríklad cukrovka), životospráva matky a genetické dispozície rodičov, ktoré sa prejavia v prvých mesiacoch života.

Podla pôrodníka Michala Kouckého je však hmotnosť plodu určená prevažne genetikou a to nielen vplyvom rodičov, ale taktiež vlastným genetickým rastovým programom.

Niektorí sa však domnievajú, že na hmotnosť bábätká má vplyv aj užívanie vitamínov v tehotenstve. To je však podľa pôrodníka Michala Kocukého nezmysel. Iní odborníci tvrdia, že aj keď vitamíny nepôsobia priamo na vyššiu pôrodnú hmotnosť dieťaťa, stále môžu zvyšovať chuť do jedla, čo následne môže viesť k jej zvýšeniu.

3245453-img-supermamy-dite-porod-porodni-hmotnost

Vráťme sa však k našej pôvodnej otázke, či určuje pôrodná hmotnosť bábätka to, či vaše dieťa bude v dospelosti tučné alebo chudé.

Viacerí odborníci sa domnievajú, že samotná pôrodná hmotnosť nie je prediktívny faktor do budúcnosti, ale nasledujúce príčiny môžu viesť ku konkrétnej hmotnosti, ako napríklad: nízka pôrodná hmotnosť, nedonosenie, ktoré môže ovplyvniť psychomotorický vývoj, infekcia plodu, porucha placenty, cukrovka matky a ďalšie faktory…

Prečítajte si tiež:
13 citátov z kultových filmov, ktoré vám pomôžu v ťažkých chvíľach

Opak tvrdí docent Libor Vítek. Ten vo svojej knižke Ako ovplyvniť nadváhu a obezitu uvádza, že vysoká pôrodná hmotnosť zvyšuje zhruba dvojnásobne riziko vzniku obezity v dospelosti. Na druhej strane tvrdí, že môže byť nebezpečný aj model nízkej pôrodnej váhy, pretože je v rannom veku doprevádzaný rýchlym rastom.

Pozornosť by ste preto nemali venovať len hmotnosti novorodeniatka, ale aj hmotnosti vo veku 4-7 rokov, pretože tento vek je považovaný za kritický vek pre vznik obezity.

Zdroj: supermamy.maminka.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií