Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

USA a arabské štáty sa nezhodli na potrebe okamžitého prímeria, Washington tlačí na prerušenie bojov z humanitárnych dôvodov

Blinken pevne zastával postoj USA, že prímerie by poškodilo právo a povinnosť Izraela brániť svojich občanov po prekvapivom útoku Hamasu.

5.11.2023 (SITA.sk) – Arabskí lídri kritizujúci smrť tisícov palestínskych civilistov vo vojne medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas počas sobotňajších rozhovorov presadzovali okamžité prímerie.

Krok by bol kontraproduktívny

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken však varoval, že takýto krok by bol kontraproduktívny a mohol by povzbudiť Hamas k rozpútaniu ďalšieho násilia.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Blinken pevne zastával postoj USA, že prímerie by poškodilo právo a povinnosť Izraela brániť svojich občanov po prekvapivom útoku Hamasu zo 7. októbra na juh Izraela. Povedal, že záväzok Bidenovej administratívy voči právu Izraela na sebaobranu zostáva neochvejný.

„Teraz si myslíme, že prímerie by jednoducho ponechalo Hamas na mieste, bol by schopný preskupiť sa a zopakovať to, čo urobil,“ povedal Blinken.

Tok pomoci do Pásma Gazy

Šéf americkej diplomacie povedal, že Spojené štáty podporujú „humanitárne prestávky“ v izraelských operáciách, aby umožnili zlepšenie toku pomoci do Pásma Gazy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Túto výzvu deň predtým ostro odmietol izraelský premiér Benjamin Netanjahu s tým, že Izrael bude pokračovať v zničujúcej vojenskej ofenzíve, kým nebudú prepustení rukojemníci zadržiavaní militantnou skupinou Hamas.

Hamas pri útoku zo 7. októbra, ktorý spustil vojnu medzi Izraelom a týmto hnutím, uniesol približne 240 ľudí. Útok zabil asi 1 400 ľudí na izraelskej strane, zatiaľ čo v Pásme Gazy prišlo o život viac ako 9 400 Palestínčanov.

Viac k témam: americký minister zahraničných vecí, Humanitárna pomoc, Izraelsko-palestínsky konflikt, Izraelský premiér, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – USA a arabské štáty sa nezhodli na potrebe okamžitého prímeria, Washington tlačí na prerušenie bojov z humanitárnych dôvodov © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií