fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

USA klamali: Raketový útok Iránu zranil 109 amerických vojakov

Máte tip? napíšte nám mailom

Raketový útok Iránu na americké základne sa odohral ešte v januári tohto roka. Spojené štáty americké najskôr tvrdili, že zranený nebol nikto, napokon počty zranených niekoľkokrát zmenili. Čo ich viedlo k danému kroku, nie je známe.

 

Raketový útok Iránu ako odveta za smrť generála

Raketový útok Iránu sa odohral v noci na 8. januára. Vypálené boli rakety na dve základne v irackých provinciách Anbár a Arbíl. V týchto oblastiach sa nachádzajú príslušníci amerických a spojeneckých ozbrojených síl. Útok Iránu bol odvetou za zabitie vysokopostaveného a váženého iránskeho generála Kásema Solejmáního v Bagdade. Americká armáda ho zabila 3. januára potom, ako im to nariadil americký prezident Donald Trump. Ten zo začiatku tvrdil, že nikto nebol zranený, ale nakoniec priznal, že až 109 vojakov utrpelo ľahké traumatické poranenie mozgu.

Trump pod paľbou kritiky

Mohlo by sa zdať, že Pentagon najskôr zľahčoval raketový útok Iránu a nepriznal žiadne zranenia amerických vojakov. Neskôr však ale pochopil, že to nebolo najšťastnejšie vyjadrenie a zranenia priznal. Nešťastne ich označil ich za nie príliš závažné  v porovnaní s inými, ktoré už videl. Toto vyjadrenie vyvolalo kritiku organizácií veteránov v USA. Zo 109 zranených vojakov je momentálne sedemdesiatšesť z nich opäť v službe, ostatní pokračujú v liečbe.  Informovali o tom svetové agentúry s odvolaním sa na oznámenie amerického ministerstva obrany.

Prečítajte si tiež:
Raper Lil Peep zomrel takmer v priamom prenose: Bola to naozaj nehoda?

Počty zranených sa niekoľkokrát menili

Raketový útok Iránu bol podľa prvotných informácií bez akýchkoľvek zranených. Pentagón následne priznal 11 zranených vojakov a tento počet sa niekoľkokrát zvýšil. Najskôr na 34, potom na 50 a naposledy na 64 zranených vojakov. Nárast na aktuálnych 109 zranených vojakov je teda značný. Činitelia americkej armády však už skôr informovali o tom, že počet ranených by sa mohol v týždňoch až mesiacoch po útoku zvyšovať. Symptómy poranení mozgu sa totiž môžu prejaviť až po dlhšej dobe a dotyčný ich teda môže zaznamenať a nahlásiť aj o niekoľko dní, týždňov alebo mesiacov neskôr. Raketový nálet Iránu si nevyžiadal obete na životoch a konflikt medzi krajinami sa zatiaľ nevyostril.

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/nova-fotka-donalda-trumpa-ovladla-internet-jej-vznik-bude-dlho-lutovat/

Zdroje: irozhlas.cz spravy.pravda.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií