fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

USA obviňuje Juhoafrickú republiku z poskytnutia zbraní Rusku, podľa vlády však ide o vybavenie „starej objednávky“

Nákladná loď údajne v decembri tri dni tajne zakotvila na námornej základni neďaleko Kapského Mesta.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.5.2023 (SITA.sk) – Americký veľvyslanec v Juhoafrickej republike Reuben Brigety vo štvrtok obvinil túto krajinu z poskytnutia zbraní Rusku. Podľa neho sa tak udialo prostredníctvom nákladnej lode, ktorá v decembri tri dni tajne zakotvila na námornej základni neďaleko Kapského Mesta.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Brigety podľa viacerých juhoafrických spravodajských kanálov povedal, že Spojené štáty si boli isté, že zbrane boli naložené na plavidlo na námornej základni Simon’s Town a následne prevezené do Ruska.

Loď plaviaca sa pod ruskou vlajkou

V čase, keď sa objavili správy o Brigetyho komentároch, sa juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa akurát nachádzal v Kapskom Meste a odpovedal na otázky v parlamente. Keď sa ho líder juhoafrickej opozície John Steenhuisen opýtal na zbrane, prezident odpovedal, že „vec vyšetrujú a časom o nej budeme môcť hovoriť“. Ramaphosa to odmietol ďalej komentovať s odvolaním sa na vyšetrovanie.

Steenhuisen sa prezidenta opýtal, či JAR „aktívne vyzbrojuje ruských vojakov, ktorí vraždia a mrzačia nevinných ľudí“. Taktiež sa spýtal, či Ramaphosa môže potvrdiť, že na ruskú loď v Simon’s Town boli naložené „vojnové zbrane“. Zákonodarca identifikoval plavidlo ako Lady R, nákladnú loď plaviacu sa pod ruskou vlajkou.

Prečítajte si tiež:
V prieskume preferencií pred českými prezidentskými voľbami sa na prvé miesto dostala Danuše Nerudová

Brigety vo štvrtok uviedol, že údajné vyzbrojovanie Ruska Juhoafrickou republikou počas invázie na Ukrajinu bolo „mimoriadne vážne“ a spochybnilo údajný neutrálny postoj Juhoafrickej republiky v konflikte.

Spochybnenie neutrálneho postoja

Medzi veci, ktoré sme (USA) zaznamenali, bolo zakotvenie nákladnej lode na námornej základni Simon’s Town medzi 6. a 8. decembrom 2022, o ktorom sme si istí, že na loď naložili zbrane a muníciu a odviezli to do Ruska,“ povedal Brigety novinárom počas tlačovej konferencie v juhoafrickom hlavnom meste Pretória.

Juhoafrická vláda v tom čase údajný incident verejne nekomentovala s tým, že potrebuje zhromaždiť informácie. Koncom decembra juhoafrická ministerka obrany Thandi Modiseová uviedla, že loď zrejme vybavuje „starú objednávku“ munície a uviedla, že zbrane boli vyložené a nie naložené na loď.

Nedávne kroky JAR vystavili najrozvinutejšiu africkú krajinu obvineniam, že sa fakticky postavila na stranu Ruska. Svedčí o tom posilnenie vzťahov s Ruskom, spoločné vojenské cvičenia s Moskvou a Pekingom či postoj voči ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi, na ktorého je vydaný zatykač Medzinárodného trestného súdu. V súvislosti so šéfom Kremľa JAR naznačila, že ho v prípade možnej návštevy krajiny nezatkne.

Prečítajte si tiež:
Neúspech pri Charkove predstavuje pre Rusko prehru, tvrdí britský generál

Viac k témam: Americký veľvyslanec, Diplomacia, juhoafrický prezident, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – USA obviňuje Juhoafrickú republiku z poskytnutia zbraní Rusku, podľa vlády však ide o vybavenie „starej objednávky“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií