Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Úsilie Západu prešlo od darovania zbraní k ich oprave a údržbe, je to znakom dlhotrvajúcej vojny

Udržiavanie moderného vybavenia v hodnote miliárd dolárov v prevádzkyschopnom stave je jednou z hlavných funkcií pracovnej skupiny 22 krajín vedenej USA, Poľskom a Spojeným kráľovstvom.

20.7.2023 (SITA.sk) – Zameranie Západu na budovanie ukrajinskej vojnovej mašinérie sa výrazne presunulo na opravu a údržbu týchto zbraní, čo je znakom toho, že vojna bude trvať mesiace a roky. Ako referuje web Politico, povedal to popredný predstaviteľ Pentagonu.

Údržba

Ešte predtým, ako Ukrajina toto leto spustila protiofenzívu, sa spojenci čoraz viac obávali, že snahy udržať darované vybavenie v prevádzke zaostávajú za potrebami bojiska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Udržiavanie moderného vybavenia v hodnote miliárd dolárov v prevádzkyschopnom stave, aby Kyjev mohol pokračovať vo svojej protiofenzíve, je jednou z hlavných funkcií pracovnej skupiny 22 krajín vedenej USA, Poľskom a Spojeným kráľovstvom.

Skupina už pomohla Ukrajincom rozbehnúť úsilie na podporu dodávok, ktoré sleduje viac ako štyritisíc dodávateľských liniek pre vysoko dopytované náhradné diely na medzinárodné darované vybavenie.

Plán sa rozpadol

Zatiaľ čo pracovná skupina na udržanie pokročila, realita národnej politiky a vládnej byrokracie má tiež slovo v tom, čo sa hýbe a kedy.

Plán Berlína a Varšavy založiť v Poľsku spoločné opravárenské centrum pre ukrajinské tanky Leopard 2 sa tento mesiac rozpadol pre nezhody súvisiace s nákladmi na prácu a niektoré poškodené tanky zostávajú nevyužité, kým čakajú na opravu.

Nemecký minister obrany Boris Pistorius odcestoval do Poľska, aby sa pokúsil naštartovať prácu opravárenského strediska, ktorá sa pôvodne mala začať v máji. Berlín odvtedy od dohody odstúpil a teraz sa zdá, že práce budú vykonávať v Nemecku a neskôr v Litve.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Zbrane
Zdroj: SITA.sk – Úsilie Západu prešlo od darovania zbraní k ich oprave a údržbe, je to znakom dlhotrvajúcej vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií