fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Úspech pre Slovensko: Do zoznamu organizácie Unesco pribudlo aj naše drotárstvo

Máte tip? napíšte nám mailom

Slovensko sa opäť dostalo do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Do zoznamu Unesco pribudlo drotárstvo.  

Prvok drotárstva bol zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva organizácie UNESCO. Stalo sa tak 12. decembra v Bogote na 14. zasadnutí Medzivládneho výboru Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva. O úspešný zápis sa zaslúžil kolektív expertov z Centra pre tradičnú ľudovú kultúru pri SĽUK-u, ÚĽUV-e, Ministerstva kultúry SR a Považského múzea v Žiline.

Do Unesca pribudlo drotárstvo

Drotárstvo predstavuje špecifický druh ľudovej výroby na Slovensku. Počas svojho vývoja prešlo mnohými zmenami, no naďalej predstavuje dôležitú súčasť kultúry a sociálnych dejín Slovenska. Drotárstvu, ako remeslu a umeniu, dal meno základný materiál – drôt. Drotári objavili a vyvinuli jednoduchú technológiu, založenú na ručnom ohýbaní, viazaní a spletaní kovových vlákien bez zvárania, ktorá sa využíva dodnes.

Považské múzeum v Žiline v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja je jediné špecializované múzeum na Slovensku, ktoré disponuje expozíciou drotárstva a vo svojej zbierke má približne 6 500 exponátov z tejto oblasti.

Vzniklo v roku 1942 ako mestské múzeum, ktoré sa zameriavalo na dokumentáciu a výskum drotárstva. K svojmu pôvodnému určeniu sa vrátilo po roku 1989, a tak sa toto remeslo opäť dostalo do povedomia spoločnosti.  

Prečítajte si tiež:
VIDEO Jazero Monte Neme láka instagramerov: POZOR, je toxické!
Drotárstvo vzniklo v 18. storočí. Zdroj: hlavnydennik.sk

Veľký úspech

Do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky bolo múzeum zapísané v roku 2017. O rok neskôr bola zrekonštruovaná hospodárska budova v areáli Budatínskeho hradu, kde vznikol Drotársky pavilón. V jeho priestoroch sa nachádza expozícia venovaná histórii drotárstva a každoročne sa tu organizuje niekoľko výstav a podujatí.

Najznámejšie z nich je Stretnutie drotárskych majstrov, ktoré je určené predovšetkým pre drotárov. Obľúbené sú aj prednášky a tvorivé dielne, ktorých cieľom je spopularizovanie práce s drôtom a rozšírenie týchto zručností medzi bežných ľudí,“ doplnila historička drotárstva, Katarína Hallonová.

Do Unesca zapísali siedmy slovenský prvok

Považské múzeum v Žiline vyvinulo pri zápise drotárstva do Unesca veľa úsilia a aktívne sa podieľalo na poskytovaní dokumentov a vypracovaní Nominačného listu.

https://www.instagram.com/p/BwjI_klAKzX/

Výnimočná udalosť priniesla do múzea nielen veľa radosti, ale aj zodpovednosti.

„Je to pre nás záväzok do budúcich rokov, aby sme neustále zlepšovali kvalitu našich podujatí, nakoľko drotárstvo je oblasť, ktorá nás odlišuje od iných múzeí na Slovensku. Budeme preto naďalej organizovať aktivity pre odbornú i širokú verejnosť. Okrem toho v Drotárskom pavilóne pripravujeme novú modernú expozíciu.“ doplnil riaditeľ PMZA, Michal Jurecký.

Zdroj: ta3.com , teraz.sk

Prečítajte si tiež:
Obľúbený tradičný trnavský jarmok dosiahol rekordný zisk
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií