fbpx
Na Novom Zélande zastrelili 40 ľudí, útočníci svoj čin 17 minút naživo streamovali na Facebooku

Na Novom Zélande zastrelili 40 ľudí, útočníci svoj čin 17 minút naživo streamovali na Facebooku

Útoky vysielali naživo cez Facebook. Novozélendská premiérka Jacinda Ardernová potvrdila, že došlo k usmrteniu štyridsiatich ľudí v dvoch mešitách a ide o jeden z najtemnejších dní krajiny. Dvadsať ľudí je ťažko zranených.

Polícia už zadržala troch mužov a jednu ženu, ktorí spôsobili útok v meste Christchurch.

Austrálsky premiér Scott Morrison informoval, že medzi zadržanými je aj 28-ročný Austrálčan. Označil ho za pravicového extrémistu a násilníckeho teroristu, píše The New Zealand Herald. 

Muž zodpovedný za útok vo videu povedal, že má 28 rokov, pochádza z Austrálie a motívom jeho útoku sú imigranti. Na Nový Zéland údajne cestoval len kvôli ohavnému činu. Facebook násilné video aj samotný účet strelca zmazal, píše agentúra AP.

Prvé hlásenia o teroristickom útoku hlásili približne o 12:40 miestneho času. Streľby sa udiali v dvoch mešitách.

Google+ Linkedin
Pavel Bielik

Autor:

Editor magazínu Klocher – vyštudoval masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Je občasným fotografom a kameramanom. Píše o filme a uskutočňuje rozhovory na celospoločenské témy. Za rozhovor „Moderátor Václav Moravec: Nenávidíme cudzincov, ale vládnu nám Slovák a Polojaponec“ bol ako spoluautor nominovaný na Novinársku cenu 2018 a na Cenu nadácie otvorenej spoločnosti.