fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Uvoľňovanie opatrení v Českej republike: Cesty do zahraničia sú povolené

Od piatku, 24. apríla, vstúpi v Českej republike do platnosti zrušenie zákazu voľného pohybu osôb. Toto zrušenie zahŕňa aj opätovné umožnenie cestovania za hranice krajiny. Včera večer to povedal český minister zdravotníctva Adam Vojtěch pre spravodajský server Novinky.cz.

Máte tip? napíšte nám mailom

Aj v Českej republike začína prvá fáza uvoľňovania. Oddnes zároveň v krajine vstúpi do platnosti zrušenie zákazu voľného pohybu osôb. Podľa ministra zdravotníctva tak ľudia môžu vycestovať z krajiny. Po návrate zo zahraničia však musia predložiť negatívny test na koronavírus, inak budú musieť stráviť 14 dní v karanténe, vysvetlil Vojtěch po zasadaní českej vlády. Pendleri podľa jeho slov budú môcť prechádzať cez hranice každý deň, ak sa každých 14 dní preukážu negatívnym testom.Týmto dňom sa preto začína uvoľňovanie opatrení.

Vojtěch zároveň povedal, že česká vláda ruší s platnosťou od piatku 24. apríla zákaz voľného pohybu osôb, ktorý bol v krajine v platnosti od 16. marca s cieľom zabrániť šíreniu nákazy koronavírusu SARS-CoV-2. Český minister priemyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček už predtým vo štvrtok informoval, že vláda Českej republiky zrýchli plán uvoľňovania obmedzení týkajúcich sa pandémie koronavírusu. „Čakali sme na vyhodnotenie veľkonočných sviatkov a rozhodli sme sa pre tento scenár,“ okomentoval uvoľňovanie opatrení Havlíček s ohľadom na údaje o počte nakazených, ktoré sú za uplynulé dni priaznivé.

Prečítajte si tiež:
Seriál MASH prišiel o ďalšiu legendu, Timothy Brown zomrel

Uvoľňovanie opatrení prebehne v štyroch fázach

Uvoľňovanie opatrení sa dotkne aj obchodov. Od pondelka 27. apríla budú smieť otvoriť obchody s rozlohou až do 2500 metrov štvorcových, ktoré nie sú v nákupných centrách. Prvotne sa mali predajne otvárať len postupne, najprv tie do 200 metrov štvorcových a ďalšie do 1 000 metrov štvorcových mali byť otvárané priebežne až od júna. Otvoria sa aj vonkajšie priestory v zoologických záhradách, fitness centrá či autoškoly. Skoršieho otvorenia, 11. mája namiesto 25. mája, sa dočkajú aj kaderníctva, záhrady reštaurácií, galérie či múzea.

Od 20. apríla sa môžu konať svadby s účasťou do desať osôb, od 27. apríla budú povolené bohoslužby s účasťou do 15 osôb. Pôvodný časový harmonogram zmierňovania opatrení sa posunie približne o 14 dní, namiesto 8. júna by sa tak mali ukončiť 25. mája. Vtedy by boli opäť úplne sprístupnené aj ubytovacie zariadenia. Rovnako by nastalo i uvoľňovanie v oblasti organizovania spoločenských a kultúrnych podujatí.

Uvoľňovanie opatrení v Českej republike: Cesty do zahraničia sú povolené
zdroj: Ministerstvo zdravotníctva ČR

Žaloba experta na zdravotnícke právo

Pražský mestský súd medzitým vo štvrtok zrušil s účinnosťou od 27. apríla štyri opatrenia ministerstva zdravotníctva. Ide o špecifické opatrenie z 26. marca a 17. apríla, ktoré sa týkajú obmedzenia maloobchodného predaja. Podľa spravodajského kanála ČT24 sa to týka aj opatrení z 23. marca a 15. apríla, obmedzujúcich voľný pohyb osôb. Súdny senát tak vyhovel žalobe experta na zdravotnícke právo Ondřeja Dostála. Ten tieto opatrenia kritizoval ako svojvoľné, chaotické a nezrozumiteľné. Rozhodnutie je právoplatné, vláda má teraz do 27. apríla čas, aby ich prijala v zákonnej forme, teda ako krízové.

Prečítajte si tiež:
Islamisti útočili v populárnom letovisku: V Tunisku hlásia zranených a mŕtveho policajta

Ďalšie uvoľnenie opatrení v Českej republike má nastať 27. apríla ako druhá fáza. Tretia fáza začne 11. mája a posledná, štvrtá, 25. mája. 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj TASR

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií