fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Už ich nekúpime: Mentolové cigarety končia na Slovensku aj v Európe

Máte tip? napíšte nám mailom

Mentolové cigarety boli pre mnohých chutnejšou variantou tabakového zlozvyku. Od 20. mája ich predaj končí. 

Európska únia sa snaží každý rok prinášať opatrenia, ktoré by zabránili fajčeniu. Pravidelne preto zvyšuje ceny tabakových výrobkov a krabičky s cigaretami predáva s odstrašujúcimi obrázkami toho, čo človeku hrozí v prípade vypuknutia choroby. Na niektorých sú pacienti na lôžku, inde vidieť obrázok poškodených pľúc, a na ďalších zase človeka na vozíku. Keď ani to nepomohlo, rozhodla sa siahnuť fajčiarom na „mentolky”.

Mentolové cigarety už nekúpite

Niektorí fajčiari, ktorí nevedeli skoncovať so svojou závislosťou sa rozhodli, že si vyberú zdravšiu cestu, a tak začali fajčiť mentolové cigarety. Pravda je však taká, že na rakovinu pľúc môžu zomrieť rovnako, ako tí, ktorí radšej vychutnávajú klasický tabak. Navyše, mnoho odborníkov a doktorov sa zhodlo na tom, že mentolové cigarety škodia oveľa viac ako tie bežné. Žiadna zdravá cigareta predsa neexistuje a jedinou výhodou mentolových cigariet je zrejme len slabší zápach.  

https://www.instagram.com/p/B7gWpbqHRwl/

Mentolové cigarety sa aj dnes dajú kúpiť v trafikách, novinových stánkoch, obchodných reťazcoch, ale aj v rôznych podnikoch, kde predávajú alkohol. Ich predaj však definitívne končí 20. mája. 2020. Zákaz sa dotkne všetkých trhov v Európskej únii vrátane bezcolných predajní.

Prečítajte si tiež:
Bezcitnosť v Tatrách: Našla sa tu na smrť utýraná jazdecká kobyla

Zákaz mentolových cigariet vyplýva z európskej smernice o tabakových výrobkoch, ktorá nadobudla platnosť 19. mája 2014.

Netýka sa bezdymových tabakových výrobkov

Smernica zaviedla zákaz cigariet a tabaku na ručné balenie cigariet s charakteristickými príchuťami – teda s jasne rozpoznateľnou vôňou alebo chuťou odlišnou od tabaku. Pre mentolové cigarety a tabak doposiaľ výrobcovia využívali prechodné obdobie, ktoré sa končí práve 20. mája 2020. 

https://www.instagram.com/p/B7UYYmdocNZ/

Zákaz EÚ sa vzťahuje na cigarety a tabak na ručné balenie cigariet, netýka sa bezdymových tabakových výrobkov a elektronických cigariet. Regulácia príchutí týchto výrobkov naďalej ostáva v kompetencii jednotlivých členských štátov EÚ.  

Čo si myslíte o novom obmedzení pre fajčiarov? Dotkne sa nové nariadenie aj vás? Dajte nám vedieť váš názor v komentári.

Zdroj: tvnoviny.sk

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií