fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

ÚŽASNÉ: Vedci zo SAV vyvíjajú detektor, ktorý má urýchliť proces diagnostiky v medicíne

Elektrotechnici zo Slovenskej akadémie vied (SAV) začali pracovať na projekte vývoja GaAs detektora, ktorý otvára nové možnosti pre špeciálne skenery.

Máte tip? napíšte nám mailom

Tie by dokázali v jednom skenovacom cykle detegovať viacero energetických úrovní, a tak znížiť dávku röntgenového žiarenia na skenovaný objekt a urýchliť proces diagnostiky v oblasti medicíny. Informovala o tom hovorkyňa SAV, Monika Hucáková.

,,Keď sa pozrieme na aktuálnu situáciu, pacientov s novým koronavírusom treba často posielať na RTG pľúc, ako aj na iné skenovacie vyšetrenia. Tieto vyšetrenia však pacienta zaťažujú v zmysle vysokých dávok žiarenia. Nami navrhovaný systém je vďaka použitému GaAs senzoru radovo citlivejší a pracuje tak, že užitočnú informáciu získa z každého jedného fotónu RTG žiariča, čím znižuje dávky na pacienta desaťkrát a viackrát,” povedal riaditeľ Elektrotechnického ústavu SAV, Vladimír Cambel. Ako doplnil, pritom sa získa bohatšia informácia o napadnutom tkanive. ,,V podstate získame naraz jedným skenom obrázok, ktorý kombinuje informácie z magnetickej rezonancie, CT aj RTG,” vysvetlil Cambel. Navyše podľa elektrotechnikov sa dá systém pripraviť aj v mobilnej forme.

Polovodičový materiál senzorovej časti musí spĺňať niekoľko požiadaviek. Musí byť dostatočne kvalitný, homogénny a s vysokou detekčnou účinnosťou pre RTG žiarenie. ,,Týmto projektom chceme naštartovať dlhodobú strategickú výskumnú spoluprácu novej generácie detekčných a zobrazovacích technológií, a tým prispievať k zvyšovaniu bezpečnosti obyvateľstva a zefektívneniu diagnostických procesov v medicíne. Žiaľ, tento projekt sme podali v rámci schémy Dlhodobý strategický výskum ešte v roku 2018, a dodnes sa nezačalo jeho financovanie, hoci už rok a pol máme aj zahraničné posudky,” uzavrel Cambel s tým, že by privítal, keby sa výzvy z oblasti Priemysel pre 21. storočie začali realizovať.

Prečítajte si tiež:
Separ ukázal archívnu fotku z roku 2003! Takto vyzeral aj spolu s Dame-m
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií