Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

STOP antibiotikám? Podľa vedcov ich užívanie zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva

Nedávna štúdia hovorí jasnou rečou. Užívanie antibiotík môže zvyšovať riziko rakoviny hrubého čreva. Pri inom type rakoviny ale môže pomôcť. Čo s tým?

Omyl lekárov - tvrdili jej, že má rakovinu - klocher.sk
Zdroj: Unsplash

Ovplyvňujú črevný mikrobióm

Štúdia, ktorú uskutočnil tím vedcov z Lekárskej fakulty Johns Hopkins University v Spojených štátoch amerických, v spolupráci s University of East Anglia Norwich Medical School a Norfolk and Norwich University Hospital NHS Trust, v Spojenom kráľovstve poukazuje na to, že užívanie antibiotík výrazne ovplyvňuje črevný mikrobióm.  Práve v ňom je nesmierne dôležitá rovnováha prospešných a škodlivých baktérií. Ak dôjde k jej porušeniu, vzniká riziko rozvoja rakoviny čriev a konečníka.

Vedci preskúmali lekárske záznamy 19 276 pacientov, ktorým bola diagnostikovaná rakovina hrubého čreva a 9 254 pacientov s diagnostikovanou rakovinou konečníka. Oba typy pacientov sledovali po dobu najmenej dva roky. Rovnako sa zamerali a vyšetrili ďalších 137 077 pacientov zodpovedajúceho veku a pohlavia, pričom títo dobrovoľníci onkologickým ochorením netrpeli.

Zdroj: Pexels

Druh antibiotík ovplyvňuje riziko

Výsledky uverejnené v časopise Gut preukázali, že ak sa vezmú do úvahy potenciálne určujúce prvky (nadváha, fajčenie, mierna až nadmerná konzumácia alkoholu) a kumulatívne používanie antibiotík počas kratšieho obdobia (16 alebo menej dní), výsledok môže súvisieť s rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva (v porovnaní so žiadnym užívaním antibiotík). Rakovina hrubého čreva sa v tomto prípade týka hlavne jeho prvej a strednej časti.

Naopak, užívanie antibiotík po dobu dlhšiu ako 60 dní je spojené s 15% znížením rizika rakoviny konečníka v porovnaní s nedostatkom antibiotík.

Vedci ďalej zistili, že druh antibiotík závisí od rizika a miesta výskytu rakoviny. Napríklad u pacientov, ktorým bola predpísaná iba jedna skupina antibiotík – na rozdiel od tých, ktorým antibiotiká predpísané neboli – bol penicilín spájaný s vyšším rizikom rozvoja rakoviny. Ampicilín/amoxicilín bol u týchto pacientov najbežnejšie predpisovaným penicilínom.

Najnižšie riziko rakoviny konečníka je spojené s predpisovaním tetracyklínov.

Zdroj: Unsplash

Antibiotiká nie sú cukríky

Výsledky tejto pozorovacej štúdie sú však na začiatku a k jej konečnému výsledku je potrebné uskutočniť ešte niekoľko výskumov. Avšak už teraz zistené poznatky jasne preukazujú, že antibiotiká môžu mať negatívny vplyv na črevný mikrobióm.

Vedci jasne zdôrazňujú, že ich užívanie prispieva k riziku rakoviny hrubého čreva a preto je dôležité nielen ich správne užívanie, ale hlavne načasovanie. Ako na záver výskumu dodávajú: „Naše výsledky podporujú význam vhodného používania antibiotík klinickými lekármi.“

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií