fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Austrálii konečne prší: Mohutné požiare vystriedali náhle záplavy

Máte tip? napíšte nám mailom

Východné pobrežie Austrálie zasiahol v piatok intenzívny dážď. Vydýchnu si hasiči, záchranári aj dobrovoľníci.  

Aktuálnu situáciu v Austrálii sleduje celý svet. Mohutné požiare už pripravili o život 29 ľudí. Viac ako 2500 domov zmizlo v plameňoch a tisíce ľudí muselo opustiť svoje príbytky kvôli blížiacim sa plameňom. Práve tie sa šírili najmä kvôli teplému a zároveň suchému počasiu.

Mohutné požiare prekvapil dážď

Situácia sa aspoň čiastočne upokojila v piatok. Nad východným pobrežím Austrálie sa konečne objavili mraky a celé územie zalial intenzívny a prudký dážď. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters. Priaznivému počasiu ďakovali nielen hasiči a dobrovoľníci, ale aj farmári, ktorých už niekoľko mesiacov trápi obrovské sucho kvôli ktorému prichádzajú o svoju úrodu. 

Dážď zasiahol štáty Viktoria, Nový Južný Wales a Queensland. Aj napriek tomu, že hasiči potvrdili, že dážď nemá šancu uhasiť všetky požiare, určite bude nápomocný v tom, aby ich aspoň dostali pod kontrolu. Prudký dážď je skvelou správou, no pôda je tak vysušená, že nestíha prijímať potrebnú vodu a tak spôsobuje náhle záplavy.  V lese zostali ohňom oslabené stromy, ktoré voda prevracia.

Ohrozené už opäť boli aj zvieratá. V jednej z austrálskych rezervácií museli zachraňovať pred záplavami koaly, na inom mieste zase vyčíňali krokodíly, ktoré museli ľudia odháňať metlami.

NASA: Dym z masívnych požiarov v Austrálii obíde celú Zem

Požiare znečisťujú ovzdušie v krajine

Hustý dážď je nápomocný aj s ovzduším. Viaceré miesta sa vďaka intenzívnym lejakom vyčistili, no Sydney, Canberra a mesto Melbourne patria stále medzi najviac znečistené mestá na celom svete.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) nedávno ohlásil, že dym vytvorí najmenej jeden celý okruh okolo Zeme. Odborníci potvrdili, že rozsah a intenzitu požiarov zhoršujú aj klimatické zmeny. Nedávne plamene boli vraj také obrovské, že vytvorili veľké množstvo búrok, ktoré boli vyvolané ohňom. 

View this post on Instagram

Thank you to all the firefighters, veterinarians, volunteers, and civilians helping the animals in Australia 💛⁠⠀ ⁠⠀ The horrific wildfires that have been burning across Australia for months now have taken a severe toll on the animals that called the scorched lands home. Estimates of the number of animals killed by the fires range from hundreds of millions to more than 1 billion. ⁠⠀ ⁠⠀ Volunteers and crews from Australia’s National Parks and Wildlife Service have been doing what they can to help some of the kangaroos, koalas, lizards, and birds that can be rescued and treated. Ranchers and pet owners have been working to keep the animals in their care secure when possible, but many farm animals have been killed as well. As much as one-third of Australia’s Kangaroo Island has burned so far, with wildlife experts fearing that more than half of the island’s 50,000 koalas have been killed.⁠⠀ ⁠⠀ 🗞️ The Atlantic . . . . . . . . . . #animalrescue #australia #koala #australiafires #love #animals #savetheplanet #conservation #animallovers #firefighters #fire #climatechange

A post shared by Wholesome Culture (@wholesomeculture) on

Znečistený vzduch dokonca narušil aj kvalifikačné zápasy tenisového turnaja Australian Open v Melbourne. Na väčšine území ľudia nepretržite nosia rúška. Mohutné požiare už zničili takmer 11 miliónov hektárov pôdy, čo predstavuje územie veľké ako Island.

Zdroj: Ta3

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií