fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Austrálii konečne prší: Mohutné požiare vystriedali náhle záplavy

Máte tip? napíšte nám mailom

Východné pobrežie Austrálie zasiahol v piatok intenzívny dážď. Vydýchnu si hasiči, záchranári aj dobrovoľníci.  

Aktuálnu situáciu v Austrálii sleduje celý svet. Mohutné požiare už pripravili o život 29 ľudí. Viac ako 2500 domov zmizlo v plameňoch a tisíce ľudí muselo opustiť svoje príbytky kvôli blížiacim sa plameňom. Práve tie sa šírili najmä kvôli teplému a zároveň suchému počasiu.

Mohutné požiare prekvapil dážď

Situácia sa aspoň čiastočne upokojila v piatok. Nad východným pobrežím Austrálie sa konečne objavili mraky a celé územie zalial intenzívny a prudký dážď. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters. Priaznivému počasiu ďakovali nielen hasiči a dobrovoľníci, ale aj farmári, ktorých už niekoľko mesiacov trápi obrovské sucho kvôli ktorému prichádzajú o svoju úrodu. 

https://www.instagram.com/p/B7VK7rogbjc/

Dážď zasiahol štáty Viktoria, Nový Južný Wales a Queensland. Aj napriek tomu, že hasiči potvrdili, že dážď nemá šancu uhasiť všetky požiare, určite bude nápomocný v tom, aby ich aspoň dostali pod kontrolu. Prudký dážď je skvelou správou, no pôda je tak vysušená, že nestíha prijímať potrebnú vodu a tak spôsobuje náhle záplavy.  V lese zostali ohňom oslabené stromy, ktoré voda prevracia.

Prečítajte si tiež:
Bilzerian to prehnal. Urazil amerického národného vojnového hrdinu a ak sa neospravedlní, dostane po papuli

Ohrozené už opäť boli aj zvieratá. V jednej z austrálskych rezervácií museli zachraňovať pred záplavami koaly, na inom mieste zase vyčíňali krokodíly, ktoré museli ľudia odháňať metlami.

NASA: Dym z masívnych požiarov v Austrálii obíde celú Zem

Požiare znečisťujú ovzdušie v krajine

Hustý dážď je nápomocný aj s ovzduším. Viaceré miesta sa vďaka intenzívnym lejakom vyčistili, no Sydney, Canberra a mesto Melbourne patria stále medzi najviac znečistené mestá na celom svete.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) nedávno ohlásil, že dym vytvorí najmenej jeden celý okruh okolo Zeme. Odborníci potvrdili, že rozsah a intenzitu požiarov zhoršujú aj klimatické zmeny. Nedávne plamene boli vraj také obrovské, že vytvorili veľké množstvo búrok, ktoré boli vyvolané ohňom. 

https://www.instagram.com/p/B7bls4Zl5SU/

Znečistený vzduch dokonca narušil aj kvalifikačné zápasy tenisového turnaja Australian Open v Melbourne. Na väčšine území ľudia nepretržite nosia rúška. Mohutné požiare už zničili takmer 11 miliónov hektárov pôdy, čo predstavuje územie veľké ako Island.

Zdroj: Ta3

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií