fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Bad Ischl dovolenkovala aj Sissi

Máte tip? napíšte nám mailom

Malé, ale dôležité – aj takto sa dá v skratke vystihnúť kúpeľné mestečko blízko Salzburgu. Prvý prívlastok Bad Ischlu prislúcha pre počet obyvateľov, ktorých tam žije necelých 15 000. Významné je zas preto, lebo rakúsky cisár František Jozef I. v ňom urobil nejedno politické rozhodnutie.

 

                                                                                    Zdroj: ©www.badischl.at

Rozprávku Soľ nad zlato v minulosti v Rakúsku síce nepoznali, ale práve zo soli vedeli vyťažiť toľko, aby z nej zbohatol celý región Salzkammergut. V soľnom údolí sú schované aj kúpele Bad Ischl, ktoré z nej čerpajú doteraz.

Liečivá voda vo fľaši

Ide o najstaršie soľné kúpele v Rakúsku, ktoré na popularite nabrali po tom, ako arcivojvodkyňa Žofia Bavorská mala za sebou päť neúspešných tehotenstiev. Krátko po liečebných kúrach v Bad Ischli prišiel na svet jej prvorodený syn František Jozef I. a neskôr k nemu pribudli ďalší súrodenci.

Zdroj: LULU

Chýr o novine sa rýchlo rozšíril, a tak mesto neprofitovalo len zo soli, ale „zázračnú“ vodu plnili aj do fliaš a exportovali do zahraničia.

Kde oslavovali panovníci

Na promenáde popri rieke Traun vyniká medzi historickými budovami dom so žltou fasádou a nápisom Hotel Austria. Kedysi patril rodine Seeauer, ktorá zbohatla práve vďaka spomínanej soli.

Prečítajte si tiež:
"Aj tak ste všetci fejkoví ako HAHA CREW" - Drsné slová mladého rappera Guzma!

Zdroj: LULU

Išlo o obľúbené miesto osláv rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Dnes doň namiesto panovníkov prúdia turisti, keďže je v ňom zriadené múzeum. Centrom nejednej oslavy v minulosti bol aj ďalší žltý dom v centre mesta.

Zdroj: LULU

V 150-ročnej Kaviarni Sissy si kľučky kedysi vymieňali panovníci. Zoznam významných návštevníkov je vyvesený pri vchode do podniku.

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE

Vo vile panovníckeho rodu

Zdroj: Hofer

Keď Habsburgovci mali dosť viedenského dvora a pravidiel protokolu, leto trávili v cisárskej haciende Kaiservilla s rozľahlým parkom neďaleko centra mesta. Je v tvare písmena E, čo symbolizuje iniciály krstného mena bavorskej princeznej Sissi, čiže Elisabeth.

Zdroj: TourismRӧbl

Pôvodný nábytok, lovecké trofeje na stenách i prestretý stôl dodáva prehliadke autentickosť. Sprievodkyňa návštevníkov zvlášť upozorní na písací stôl v pracovni, kde rakúsky cisár dal súhlas na vojnu v Srbsku v roku 1914. Vila je obývaná dodnes. Žijú v nej potomkovia dynastie Habsburgovcov.

Reštaurácia a kríž nad mestom

Prechádzka upravenými uličkami Bad Ischlu je skvelá, ale pohľad zvrchu dá mestu celkom iný nádych. Netreba si na to objednávať helikoptéru. Stačí sa lanovkou vyviezť na vrch Katrin.

Prečítajte si tiež:
Hra, ktorá nepoteší fanúšikov Kotlebu! Strieľaj do nacistov a prezidenta Tisa

Zdroj: Mike Auer

Štvrťhodinová jazda do výšky 1542 metrov nad morom je nielen o panoramatickom výhľade na celé okolie, ale aj čerstvom horskom vzduchu.

Zdroj: ©www.badischl.at

Kto si so sebou pribalí aj turistickú obuv, využije ju. Napríklad aj na to, aby sa prešiel ku krížu, ktorý rakúskemu cisárovi venovali k osemdesiatke.

 

 Stojí za to vyskúšať

Reštauráciu, kde v kuchyni okrem šéfkuchára kraľujú len lokálne suroviny a nalievajú skvelé víno: https://www.restaurant-attwenger.at/home-1

Cukráreň Zauner, v ktorej denne predajú takmer 5000 kusov zákuskov: https://www.zauner.at/english/

Termálne kúpele, ktoré sú denne otvorené do polnoci: https://www.eurothermen.at/bad-ischl/?offer_id=2069650

Text a foto: LULU (Lucia Lukušová)

Viac cestovateľských článkov ČÍTAJTE, KLIKAJTE a ZDIEĽAJTE na www.luluontheroad.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií