fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Bratislave otvorili Kočnerovu knižnicu: Novinárom poskytuje dáta z vyšetrovania vraždy

Máte tip? napíšte nám mailom

V hlavnom meste sprístupnili Kočnerovu knižnicu. Novinárom poskytuje dáta zaistené počas vyšetrovania Kuciakovej vraždy.

Najsledovanejší proces v dejinách slovenského súdnictva naberá na obrátkach. Práve v týchto dňoch prebieha vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V pojednávacej miestnosti sa striedajú viacerí svedkovia, ale aj samotní obvinení a množstvo novinárov.

O priamy prenos z pojednávania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prejavilo záujem viac ako sto novinárov. Nechýbal Gašper Lubej z balkánskej televízie Al Jazeera Balkans či novinári z nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung a francúzskeho denníka Le Monde. 

„Je to svetová téma, ktorá sa objavila aj vo všetkých zahraničných médiách. Veci ako korupcia alebo prepojenie politikov s podnikateľmi sa dejú všade, a preto je záujem zo strany verejnosti obrovský,“ hovorí pre Denník N Gašper Lubej z balkánskej televízie Al Jazeera Balkans.

Otvorili Kočnerovu knižnicu

Medzinárodná organizácia investigatívnych novinárov OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) dokonca spustila prevádzku Kočnerovej knižnice. Poskytuje v nej slovenským novinárom dáta zaistené políciou počas vyšetrovania vraždy.

Knižnica má približne 70 terabajtov dát a skladá sa z informácií, ktoré zadržala a archivovala polícia. Organizácia OCCRP ich má k dispozícii, aby analyzovala aj tie ich časti, ktoré neboli pre vyšetrovanie vraždy podstatné. Dáta však získala od zdroja, ktorý ich získala legálnou cestou.

Špecializované pracovisko sa nachádza v Bratislave. V Kočnerovej knižnici môžu akreditovaní novinári a analytici dáta prezerať a analyzovať. Informácie, ktoré z dát získajú, budú spoločne preverovať a zverejňovať.  

Prísne bezpečnostné pravidlá a obmedzenia

Na spolupráci sa podieľajú Aktuality.sk, Sme, Denník N, Týždeň, Postoj, Nový čas, Nadácia Zastavme korupciu, Investigatívne centrum Jána Kuciaka a televízie JOJ a Markíza.

„V Kočnerovej knižnici platia mimoriadne prísne bezpečnostné pravidlá a obmedzenia. Všetky redakcie podpísali s OCCRP zmluvu o spolupráci, v ktorej sa zaviazali dodržiavať najvyššie etické a profesionálne štandardy žurnalistiky” povedala regionálna editorka medzinárodnej organizácie Petra Holcová.

Zdroj: sme.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií