fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Centre sociálnych služieb v Batizovciach je nakazených deväť klientov zariadenia

V Centre sociálnych služieb (CSS) Domov pod Tatrami v Batizovciach nepribudli nové prípady, novým koronavírusom je nakazených deväť klientov zariadenia.

Máte tip? napíšte nám mailom

Potvrdili to kompletné výsledky testovania, ktoré absolvoval celý personál i prijímatelia sociálnej služieb v pondelok (20. 4.). Informovala o tom v sobotu hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová.

O prvých pozitívnych výsledkoch informoval predseda PSK Milan Majerský v stredu (22. 4.) napoludnie. Uviedol, že PSK pristúpil k testovaniu v súvislosti s prvým prípadom výskytu a úmrtím klientky centra minulý týždeň a inicioval otestovanie všetkých klientov i zamestnancov zariadenia, ktoré bolo od uplynulej soboty v karanténe. Z kompletných 206 testov po finálnom vyhodnotení, zverejnenom v piatok (24. 4.) večer, je deväť pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19.

,,Od stredy, keď sme oznamovali deväť pozitívne testovaných klientov centra, nám nepribudli nové prípady, ani sa nepreukázal žiaden pozitívny nález u nikoho zo zamestnancov zariadenia. Všetci pozitívne testovaní sú toho času v dobrom zdravotnom stave, nemajú príznaky ochorenia a žiadne respiračné problémy,” povedal Majerský.

Klienti, ktorí sú pozitívne testovaní, sú podľa jeho slov v absolútnej izolácii od ostatných negatívne testovaných.

,,Vyčlenili sme jeden samostatný pavilón, oddelený od ostatných prijímateľov, s tým, že sa o nich stará preškolený zdravotný a ošetrovateľský tím z radov zamestnancov, vybavený ochrannými prostriedkami, ktoré podľa potrieb dopĺňame. Zariadenie upravilo zmennosť, v zariadení zostáva v karanténe okrem 115 prijímateľov aj 36 zamestnancov až do vykonania kontrolných testov pozitívne testovaných,” vysvetlil Majerský

Majerský dodal, že v uplynulých dňoch boli vykonané odbery u prijímateľov i zamestnancov doteraz v 12 zariadeniach krajskej samosprávy.

Prečítajte si tiež:
MIMORIADNE! Unikli všetky informácie o 390-tisíc pacientoch testovaných na COVID-19 na Slovensku

Vo väčšine prípadov bola podľa neho indikáciou zvýšená teplota alebo rizikové faktory u klientov, ktorí sa vrátili z hospitalizácií alebo z odborných vyšetrení mimo zariadenia. ,,Evidujeme zatiaľ len negatívne výsledky, napriek tomu nepoľavujeme,” skonštatoval Majerský.

V zariadeniach sociálnych služieb v pôsobnosti kraja platia prísne režimy už od začiatku marca. V domovoch je obmedzený pohyb a denne monitorovaný zdravotný stav zamestnancov i klientov. Kraj pri zariadeniach sociálnych služieb PSK v spádových územiach zriadil i šesť covidových centier pre život ohrozujúce stavy u novoprijímaných klientov.

V PSK je v pôsobnosti krajskej samosprávy 25 zariadení sociálnych služieb. Pracuje v nich 1420 zamestnancov, ktorí sa starajú takmer o 2100 klientov.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií