fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Černobyle horí. Úroveň radiácie sa prudko zvýšila

Hasiči na Ukrajine aj naďalej bojujú s rozsiahlym lesným požiarom, ktorý vypukol neďaleko černobyľskej jadrovej elektrárne. Požiar v oblasti zvýšil úroveň radiácie.

Máte tip? napíšte nám mailom

V uzavretej zóne černobyľskej jadrovej elektrárne zúri požiar, ktorý sa hasičom zatiaľ nedarí uhasiť. Požiar vypukol v trávnatej oblasti ešte v sobotu.

Polícia vypátrala muža, ktorý požiar spôsobil

Polícia vypátrala muža, ktorý požiar spôsobil. Ide o 27-ročného muža, ktorý zapálil trávu vraj pre zábavu, no keď sa oheň začal rýchlo šíriť, tak ho už nedokázal uhasiť. Postupne požiar zachvátil viac ako sto hektárov lesa.

Zasahujú aj lietadlá

S požiarom bojujú desiatky hasičov a dve lietadlá. Časť požiaru síce lokalizovali, ale väčšia časť sa stále šíri.

V tejto oblasti 26. apríla v roku 1986 došlo k najvážnejšej havárii jadrovej elektrárne na svete. Rádioaktivita kontaminovala mnohé oblasti, pričom najviac kontaminovaná je práve oblasť v okolí elektrárne. Uzavretú oblasť tvorí zhruba 2600 km2 a táto oblasť je neobývaná.

16-násobne zvýšené hodnoty radiácie

Požiar v tejto oblasti tak uvoľňuje do okolia rádioaktívne častice. Kyjevská správa ochrany životného prostredia informovala, že v oblasti, kde vypukol požiar namerali až 16-násobne zvýšené hodnoty radiácie.

Upokojila však verejnosť, že zvýšená rádioaktivita je len dočasná v jednotlivých ohniskách. Nešíri sa mimo oblasť požiaru a po uhasení alebo spálení danej oblasti sa rádioaktivita vracia do normálu.

Prečítajte si tiež:
Bratislava nakupuje tisíce rúšok, objednala i respirátory a zdravotné pomôcky
Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií