fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Českej republike otvárajú reštaurácie aj školy. Ako to tam bude vyzerať?

Už 11. mája prebehne v Českej republike ďalšia vlna uvoľňovania a reštrikcií, ktoré vláda zaviedla kvôli pandémii koronavírusu. Reštaurácie a bufety napríklad začnú obsluhovať hostí v záhradkách, otvoria aj obchodné centrá. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Ministerstvo zdravotníctva v piatok odhalilo, aké hygienické podmienky budú musieť podniky dodržiavať. Napríklad v kaderníctve si musí personál zaobstarať ochranné štíty, krčmy zas majú povinnosť zariadiť priestor medzi hosťami. Ľudia si však budú môcť dať dole rúška pri jedle. Ako bude Česko vyzerať po uvoľní opatrení?

Kaderníci, manikérky a pedikérky

Kaderníčky a kaderníci budú musieť nosiť rúško aj ochranný štít. Nutné bude sledovať teplotu týchto pracovníkov, pri telesnej teplote nad 37 stupňov nebudú môcť pracovať, platí to aj pre ďalšie symptómy nákazy novým koronavírusom. Medzi zákazníkmi budú musieť byť dvojmetrové rozostupy, čo platí aj pre čakacie zóny.

Kaderníci si budú musieť pred každým ďalším klientom vymeniť rukavice, medzi výmenou si podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtecha navyše majú dezinfikovať ruky dezinfekčným prostriedkom. Povinnosť jednorazových rukavíc platí aj pre manikérky, pedikérky, ale nevzťahuje sa na masérov.

Reštaurácie a bufety

Zákazníci v záhradkách pri reštauráciách budú od seba musieť sedieť najmenej s odstupom 1,5 metra, ak nebudú patriť k jednému stolu. Pri jedle a pití si budú môcť dať dole rúška, povedal vicepremiér Karel Havlíček. V záhradách podľa neho bude môcť chodiť obsluha.

Reštaurácie budú musieť podľa nových pravidiel vydezinfikovať stoly po každom zákazníkovi, výdajové okienko každé dve hodiny. Návštevníci budú musieť mať možnosť využiť toalety vo vnútorných priestoroch prevádzkarne.

Obchodné centrá

Nákupné centrá budú musieť po svojom otvorení zabezpečiť, aby v nich bol aspoň jeden človek, ktorý postráži dodržiavanie bezpečnostných pravidiel zavedených kvôli nákaze novým koronavírusom. Návštevníkov tiež budú musieť na tabuliach, obrazovkách či rozhlasom o zásadách informovať. Ľudia budú musieť vo všetkých priestoroch obchodných centier dodržiavať dvojmetrové rozostupy.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensku pribudlo 72 prípadov COVID-19, celkovo ich je už 1161

Nákupné centrá, rovnako ako všetky ostatné prevádzkarne, budú musieť mať pre návštevníkov pripravenú dezinfekciu. Hygienik im potom odporučí, ako majú upratovať a dezinfikovať spoločné priestory.

,,Je striktne zakázané zhlukovanie osôb najmä na miestach, kde sa očakáva, že by to mohlo nastať,” uviedol Havlíček. Sledovať sa preto budú musieť najmä vstupy z garáží, priestory pred výťahmi, eskalátory a toalety. Nebude toľko odpočinkových miest, detské kútiky sa neotvoria vôbec.

Športovanie

Od pondelka 11. mája umožní vláda športovanie až 100 ľudí súčasne vrátane závodov a tréningov. Novinárom to v piatok povedal predseda Národnej športovej agentúry (NSA), Milan Hnilička. Naďalej nebudú otvorené kabíny s výnimkou toaliet, dodal. Hnilička tiež vyzval k používaniu zdravého rozumu v prípade športovania detí, ktoré sa stýkajú s ľuďmi zo skupín, pre ktoré je nákaza novým typom koronavírusu najrizikovejšia.

Múzeá, divadlá a kiná

Do múzeí, galérií a výstavných siení bude smieť po ich otvorení v pondelok 11. mája len 100 ľudí súčasne a maximálne jeden na každých desať metrov štvorcových. V divadlách bude možné obsadiť len každú druhú sériu, v kinách by malo dvojicu divákov od ďalších oddeliť voľné sedadlo.

Prečítajte si tiež:
Tu je nový zoznam "ČERVENÝCH KRAJÍN" toto musíte urobiť po návrate z nich

,,Diváci budú sedieť v každom druhom rade, je nutné, aby bol medzi nimi jeden rad voľný,” uviedol Vojtěch. V kinách by mali sedieť maximálne dvaja ľudia vedľa seba, od ďalších ich musí oddeliť iné sedadlo. ,,Ak je to bez pevne umiestnených sedadiel, potom je nutné sedieť opäť najviac vo dvojiciach a jeden a pol metra od ostatných,” dodal.

V kinách navyše nebude možné predávať ani jesť potraviny vrátane nápojov. ,,Pred začatím musia byť tiež celé priestory pre zákazníkov vydezinfikované,” povedal Vojtěch.

Školy

Základné školy musia po návrate žiakov zabezpečiť, aby sa pri príchode do školy nezhlukovali na jednom mieste. Kabinet vo štvrtok informoval, že po prerušení výučby kvôli chorobe COVID-19 od 11. mája umožní návrat do školy deviatakom, aby sa mohli pripravovať na prijímacie skúšky.

Žiaci nebudú musieť nosiť rúška, ak v triede budú medzi nimi dostatočné rozostupy, nasadiť ich budú musieť pri spoločných úlohách či pri pohybe po škole, povedal dnes novinárom minister školstva, Robert Plaga (ANO).

Letné tábory

Podľa epidemiológa Rastislava Maďara sa zatiaľ letné detské tábory rušiť nebudú, ich konanie závisí od vývoja situácie v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Pri miernom zhoršení by sa podľa neho iba znížil limit počtu zúčastnených detí. Ich úplné zrušenie však tiež nevylučuje.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj blesk
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií