fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Česku pribudlo 305 nakazených za 24 hodín. Aký je dôvod výrazného nárastu?

Česko doteraz hlási 348 mŕtvych na ochorenie COVID-19. Doteraz sa nakazilo 11 604 ľudí, vyliečených je 7710 a aktuálne nakazených je 3550. Počas nedele pribudlo 305 nových prípadov. Výraznejší nárast súvisí zrejme s väčším testovaním na Karvinsku. Podľa vládneho splnomocnenca Romana Prymula nejde o druhú vlnu nákazy, pretože je to izolovaný nárast. Súhlasí s ním minister zdravotníctva Adam Vojtěch (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) naopak zmienil, že situácia v Prahe vyzerá dobre a Pražania by mohli od 1. júla odložiť rúška v MHD – s výnimkou metra. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Podiel nových prípadov nákazy k počtu testov bol v nedeľu v Česku 16,83 percenta informuje blesk.cz . Je to najviac od začiatku epidémie.

Dôvodom výrazného nárastu v posledných dňoch je ale predovšetkým to, že sa testuje cielene v aktuálnych ohniskách nákazy, teda predovšetkým na Karvinsku. Testov tiež bolo menej, laboratóriá ich vykonali 1812. Odhalili 305 nakazených, najviac od začiatku apríla. Vyplýva to z údajov ministerstva zdravotníctva k dnešným 09:00.

Rúška ostávajú povinné

Ľudia budú musieť naďalej nosiť rúška v zdravotníckych a sociálnych službách. Toto nariadenie bude platiť plošne pre celú Českú republiku, informoval minister zdravotníctva Adam Vojtěch na tlačovej konferencii ministerstva.

Cestovanie

Česko pre svoje účely zúži zoznam bezpečných krajín pre cestovanie, na ktorom by sa mala dnes dohodnúť Európska únia. Vyberie z neho zhruba desiatku AIF z krajiny mimo štátov, bude pritom zohľadňovať aj to, či sa tieto krajiny otvárajú pre českých občanov, uviedli dnes predstavitelia ministerstva zahraničia. Na zozname Únie by sa podľa nich malo objaviť približne 15 štátov, platiť by mal od stredy. Za prioritu považuje česká diplomacia najmä voľné cestovanie do krajín západného Balkánu.

Prečítajte si tiež:
Počet úmrtí v dôsledku nového koronavírusu stúpol na 11

Minister zahraničia Tomáš Petříček (ČSSD) zdôraznil, že Česko sa snaží o spoločný postup EÚ pri uvoľňovaní cestovaní voči tretím krajinám, aby sa situácia pre turistov ďalej nekomplikovala. ,,Z praktických dôvodov sme na tom trvali preto, aby pre českého cestovateľa, ktorý poletí do Tuniska, do niektorého zo štátov Ázie alebo výhľadovo aj do Turecka či inam platili rovnaké pravidlá, či už letia z Prahy, Viedne alebo Berlína,” povedal.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj blesk
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií