fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Čínskej prírodnej rezervácii sa prvýkrát v histórii objavila biela panda!

Podľa fotografie vyzerá panda veľká, mocná a zdravá

Čínska prírodná rezervácia zažíva udalosť, ktorá sa v nej ešte nestala. Turisti odfotili bielu pandu, ktorá sa v tejto časti objavila vôbec prvýkrát.

Miestne úrady uviedli, že panda bola odfotografovaná v apríli tohto roku infračervenou kamerou. Objavila sa v Národnej prírodnej rezervácii Wolong v juhozápadnej provincii Sichuan. 

Li Sheng, ktorý patrí do Medzinárodnej únie pre ochranu prírody, uviedol, že ide o prvý zaznamenaný snímok albína divokej pandy. Zvieratá neobvyklých farieb sa v rezervácii vyskytujú častejšie, napríklad aj spomínané pandy v hnedo-bielom kožuchu. Čisto biely jedinec je však rarita. 

biela panda
V prírode sa objavujú aj vzácne hnedé pandy. Zdroj: asiancrush.com

Biela panda v divokej prírode?

Albinizmus spôsobuje dedičná porucha metabolizmu, kedy v dôsledku chýbajúceho enzýmu tyrozináza nenastáva v organizme tvorba melanínu, ktorý dodáva pokožke, očiam a vlasom typické sfarbenie. Čo sa týka medveďov, albinizmus je v ich prípade zaznamenaný len zriedka. 

Okrem citlivosti na slnko nemá albinizmus negatívny dopad na život zvierat. V prírode je však nevýhodou, neposkytuje splynutie s okolím, čo môže byť problém napríklad pri love.

Biela panda, ktorá je na fotke, však zjavne problémami so splynutím netrpí: „Podľa fotografie vyzerá panda veľká, mocná a zdravá, takže si nemyslím, že to malo nejaký negatívny dopad na jej život,” hovorí Li.

Divoké pandy sa ťažko študujú, pretože preferujú osamelý spôsob života a zdržujú sa v ťažko dostupných oblastiach. Čína preto vyvinula program slúžiaci na špeciálne rozpoznávanie tvárí, ktorý efektívne rozozná jednu pandu od druhej. Predpokladá sa, že momentálne v divočine žije 1900 týchto tvorov.

Ozaj, počuli ste už o pande, ktorá maľuje obrazy? Viac sa o nej dočítate v tomto článku.

Zdroj: nytimes.com

 

 

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií