fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V daňovej kauze Andruskóa treba vypočuť ešte dvoch svedkov, na súd sa však nedostavili

Z pojednávania je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje „iný dôležitý záujem obžalovaných“.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.4.2023 (SITA.sk) – Na Okresnom súde Bratislava V v pondelok malo pokračovať dokazovanie v daňovej kauze Zoltána Andruskóa známeho z kauzy vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Ako uviedla predsedníčka senátu Zuzana Bartalská, súd vo veci musí vypočuť ešte dvoch svedkov.

Svedkovia sa nedostavili

Jeden však súdu zaslal ospravedlnenie svojej neúčasti a druhý sa nedostavil bez ospravedlnenia. Ďalšie pojednávanie vo veci je vytýčené na 19. júna už na pôde novovzniknutého Mestského súdu v Bratislave.

Dvojica Zoltán Andruskó a Ján M. čelí v tomto prípade obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu. Podľa portálu Dlžník.sk má Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur.

Vynesenie verdiktu v tomto prípade sa očakávalo už na prelome rokov 2021/2022. Andruskó, ktorý sa predtým na pojednávaniach nezúčastňoval, však začiatkom roka 2022 prejavil záujem vypovedať a navrhol tiež výsluch viacerých svedkov.

Maskovaný kuklou

Ján M. sa pojednávaní zúčastňoval od začiatku, na súd však chodí maskovaný kuklou a čiapkou, pričom s médiami nekomunikuje.

Z pojednávania je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje „iný dôležitý záujem obžalovaných“. Predsedníčka senátu Zuzana Bartalská už na začiatku procesu avizovala, že verejný bude až rozsudok.

Prečítajte si tiež:
Pred špecializovaný súd sa opäť postaví „Hrobár“ z gangu sátorovcov, najvyšší súd predtým vyhovel jeho odvolaniu

Zoltána Andruskóa vyšetrovacie orgány označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi.

Pôvodne bol v prípade obvinený spolu s Tomášom Szabóom, Miroslavom Marčekom, Alenou Zsuzsovou a podnikateľom Mariánom Kočnerom.

Samostatné konanie

Neskôr ho však vyčlenili na samostatné konanie, keďže po svojom zadržaní od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi. Zároveň s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu pôvodne navrhovali trest 10 rokov väzenia.

S tým však nesúhlasil senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý na verejnom zasadnutí v decembri 2019 vyzval procesné strany na dohodu o vyššom treste.

Andruskó nakoniec súhlasil s 15-ročným trestom. Vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice pred súdom v hlavnom procese vypovedal ako svedok. Rovnako svedčil aj v prípade prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Viac k témam: Súdy, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: SITA.sk – V daňovej kauze Andruskóa treba vypočuť ešte dvoch svedkov, na súd sa však nedostavili © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií