fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V košickej fakultnej nemocnici začali odprevádzať deti na operáciu zdravotní klauni. Majú ich odbremeniť od strachu

Košice 5. júna (TASR) – Každú stredu bude deti v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) Košice odprevádzať na operáciu profesionálny zdravotný klaun z občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors.

Program Na operačnú sálu, v skratke N.O.S., je určený deťom čakajúcim na operačný zákrok, ako aj ich rodičom. Cieľom je odpútať malých pacientov od bolesti či úzkosti a prostredníctvom humoru navodiť psychickú pohodu, ktorá je pred takýmto zákrokom veľmi potrebná.

Zdravotní klauni budú na detskej chirurgii v DFN odprevádzať pacientov každú stredu od 7.15 h do 12.00 h. Takúto činnosť už vykonávajú aj v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave a Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici.

zdravotní klauni
Cieľom OZ je odpútať malých pacientov od bolesti či úzkosti. Zdroj: cervenynos.sk

Odprevádzanie na operáciu je citlivá a intímna záležitosť

„Slovo operácia znie detským ušiam veľmi nepríjemne. Viem si predstaviť, že cesta na operačnú sálu môže pripomínať vstup do strašidelného zámku. Sme nadšení, že zdravotní klauni budú tými dobrými hrdinami, ktorí strašidlá dokážu odplašiť a deti tak odbremenia od strachu, ktorého by i v nemocnici mali zažívať čo najmenej,” uviedol medicínsky riaditeľ DFN Igor Jenčo.

zdravotní klauni
Program realizujú len vyškolení profesionáli. Zdroj: cervenynos.sk

Na rozdiel od návštev na nemocničných oddeleniach, kam chodí klaunská dvojica, deti na operáciu odprevádza jeden klaun. „Odprevádzanie na operáciu je nesmierne citlivá a intímna záležitosť. Nie je tam priestor na rozohratie klaunských hier postavených na princípoch klaunskej dvojice. Tu je totiž ešte dôležitejšie ako pri iných programoch sústrediť sa na rozpoloženie pacienta a rodiča,” pripomenul koordinátor programu N.O.S. Milan Chalmovský. Dôležité je, aby bol zdravotný klaun dostatočne umelecky aj emocionálne pripravený, program preto realizujú len vyškolení profesionáli. Pri svojej činnosti pracujú aj v úzkom kontakte s ošetrujúcim personálom.

Nemocniční klauni majú dlhú históriu

Víziou občianskeho združenia je, aby v budúcnosti zdravotný klaun odprevádzal na operáciu každé dieťa na Slovensku. „Základom umenia profesionálnych klaunov je schopnosť zaujať malého pacienta v núdzi a odpútať ho od jeho bolesti, smútku, strachu. Zvládnuť také náročné poslanie nedokáže hocikto,” uviedol Pavel Mihaľák, umelecký riaditeľ združenia Červený nos Clowndoctors.

Košickú detskú nemocnicu navštevujú zdravotní klauni už 11 rokov, aktuálne na šiestich oddeleniach. Mesačne zrealizujú približne 30 klauniád vrátane priestorov čakární pred ambulanciami. Vo východoslovenskom tíme združenia je spolu 14 zdravotných klaunov.

„Pozitívne vnímam dlhoročnú aktivitu združenia ‘Červené nosy’, ktorého klauni dokážu svojou prítomnosťou potešiť nielen choré deti a ich rodičov, ale aj našich zamestnancov,” skonštatovala riaditeľka DFN Ingrid Urbančíková.

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií

"