fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Európe je Lepší vzduch – dôvodom je koronavírus

Kvalita vzduchu sa výrazne zlepšila v dôsledku šírenia koronavírusu v celej Európe. Čistejší vzduch zaznamenali viaceré štáty strednej Európy, najväčší pokles emisií bol práve v severnom Taliansku.

Máte tip? napíšte nám mailom

Analýza údajov pomocou satelitu Copernicus Sentinel-5P odhaľuje výrazný pokles znečistenia ovzdušia v strednej a južnej Európe.

Najviac sa vzduch skvalitnil v severnom Taliansku, kde sa zvyčajne pozorujú vysoké hodnoty emisií oxidu dusičitého (NO2). Animácia satelitného záznamu ukázala, ako poklesli emisie oxidu dusičitého v strednej a južnej Európe v období od 1. januára 2020 do 11. marca 2020.

Emisie však závisia aj od počasia a oblačnosti, ale zmena je viditeľná v celej Európe. Vzduch sa prečistil najmä vďaka obmedzeniam v priemyselnej výrobe a a aj doprave.

Kvalita vzduchu sa zlepšila aj na Slovensku, Česku, Maďarsku a v Poľsku či Nemecku.Podobný výsledok bol aj v Číne počas vypuknutia choroby COVID-19. Koncentrácie NO2 sa výrazne znížili a zostali na minimálnej úrovni za posledných 15 rokov.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií