Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Európskej únii sme už 15 rokov. Aké výhody či nevýhody to pre nás za ten čas prinieslo?

Presne pred 15 rokmi sme sa spolu s ďalšími deviatimi krajinami stali súčasťou štruktúr Európskej únie. Prichádza teda čas bilancovať, čo nám toto členstvo dalo a čo naopak zobralo. 

Slovensko sa stalo rovnocenným partnerom krajín, ktoré dnes spolu s ním tvoria najväčšiu obchodnú veľmoc na svete, 1. mája 2004. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v nedávnom rozhovore uviedol, že prijatie nových desiatiť členov v tom roku je doteraz významným momentom pre náš kontinent a významným momentom v dejinách. 

pixel2013 / Pixabay

Či už ste zástancom alebo naopak odporcom tohto spoločenstva krajín, podľa dostupných čísel si Slovensko po vstupe do EU polepšilo. Posledné údaje o HDP hovoria, že aktuálne je na úrovni viac ako 15-tisíc eur. Pre porovnanie, v roku 2004 sa pohyboval na úrovni približne 6,5 tisíca eur, čo je nárast o 142 percent. Najviac nám k tomuto nárastu, ktorý je mimochodom spomedzi krajín V4 najvyšší, prispel hlavne rozmach automobilového priemyslu. 

Zdroj: sk.volkswagen.sk

Výhody a nevýhody členstva v EÚ

Výhodou, ktorú využíva takmer každý, je jednoznačne voľný pohyb v rámci únie. Vďaka vstupu do Schengenského priestoru na 94% našich hraníc odpadli hraničné kontroly, uľahčil sa voľný pohyb osôb i tovaru. To, že sme súčasťou EÚ Slovensku pomohlo získať bezvízový styk do absolútnej väčšiny krajín sveta vrátane USA a Kanady.  Okrem cestovania môžeme voľne pracovať, študovať a podnikať v celej Európskej únii. Navyše, vďaka Európskemu preukazu zdravotného poistenia máme napríklad počas dovolenky, či študijného pobytu, nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť.

gregroose / Pixabay

Aj keď členstvo v EÚ má ešte niekoľko desiatok ďalších výhod, treba priznať, že sa nájde rovnako niekoľko negatív.   1.1.2009 bolo zavedené na Slovensku, ako jediná oficiálna mena, Euro. Spoločná mena je v súčasnosti používaná v 19 z 28 členských štátov EÚ. Pred nástupom platnosti európskej meny bola u nás platidlom Slovenská koruna, ktorej kurz sa rovná približne 30 SK jednému Euru. V čase, keď sme už definitívne prechádzali na nové platidlo, mnohé predajné reťazce mali slogan: „meníme menu, nie cenu“. To však bohužiaľ neplatí u väčšinny výrobkov a aj keď EÚ tvrdí opak, príchodom Eura u nás ceny vzrástli. Výhodou tejto meny je ale napríklad možnosť cestovať a platiť za tovary a služby vo väčšine členských štátov EÚ. 

martaposemuckel / Pixabay

Veľkou výhodou je možnosť čerpania eurofondov na rôzne projekty. Za 15 rokov sa na Slovensko podľa denníka europskenoviny.sk dostalo 29,5 mld. eur. Oficiálne údaje europarl.europa.eu hovoria, že Slovákov členstvo stojí približne jedno euro denne.

V konečnom dôsledku nám podľa mnohých analytikov členstvo v EÚ

pomáha. Už onedlho sa budú konať voľby práve do štruktúr Európskej únie. Voľby sú na Slovensku naplánované na 25. mája. 

Zdroj: europarl.europa.eu

Zdroj: europskenoviny.sk europarl.europa.eu finweb.hnonline.sk

Zdroj titulnej foto: visegradpost.com

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií