fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Keni vybudovali prvé zariadenie, ktoré vyrába pitnú vodu z oceánov

Máte tip? napíšte nám mailom

V Keni sa podarilo vybudovať prvé zariadenie na výrobu pitnej vody. Podobné projekty sa začnú inštalovať aj na  Haiti či v Kolumbii. 

Nie všetci ľudia na našej planéte si môžu dovoliť to, čo napríklad my. Nemáme na mysli drahé autá či veľké domy. Aj napriek tomu, že niektoré krajiny prosperujú, ešte stále je na svete vidieť priepastné rozdiely medzi materiálnym bohatstvom a miestami, kde chýbajú základné životné potreby. Mnohým ľuďom, najmä v menej vyspelých krajinách, chýba pitná voda. Aj napriek tomu, že existujú rôzne organizácie a ľudia, ktorí sa snažia pomáhať tým, čo to najviac potrebujú prostredníctvom zbierok, stále to nestačí. 

V Keni zabezpečili zdroj pitnej vody

V Keni sa však podarilo vybudovať niečo, čo pomôže tisícom ľudí v ich každodennom boji o pitnú vodu. Ide o prvú solárnu fabriku, ktorú vybudovali vďaka projektu Give Power. Tento úspech nie je ojedinelý, no určite nám dáte za pravdu, že je výnimočný.

Nové zariadenie premieňa slanú vodu na pitnú. Nachádza sa v malebnom meste Kiunga v Keni. Počas leta absolvoval pilotný test a už vtedy zlepšil životy obyvateľov mesta. Organizácia plánuje túto technológiu používať aj v iných častiach sveta.   

Prečítajte si tiež:
Ak si spomínate na tieto slovenské retro relácie, môžete sa považovať za pamätníkov
Nové zariadenie premieňa slanú vodu na pitnú. Zdroj: Give Power

Celosvetový problém

Nedostatok pitnej vody je spoločný problém pre jednu tretinu ľudí, ktorí majú obmedzený prístup k základnej tekutine. Problém je omnoho väčší najmä v regiónoch Afriky. Práve preto bolo vybrané mesto v Keni, aby vybudovanie malej fabriky pomohlo čo najväčšiemu počtu obyvateľov. Organizácia však plánuje inštalovať podobné projekty aj v Kolumbii či na Haiti.  

Predtým, než bola nainštalovaná nová technológia do Kene, miestni ľudia museli kvôli vode cestovať viac ako hodinu do iných častí regiónu. Nedostatok vody nespôsobil problémy len s pitím, ale aj s bežnými návykmi akými sú pranie oblečenia či bežná osobná hygiena, pretože slaná voda dráždi pokožku. 

Projekt spustili už v auguste. Zdroj: Giwe Power

Prvé odhady sú viac než len pozitívne. Vďaka novej technológii sa za 24 hodín môže napiť čistej vody viac ako 35-tisíc obyvateľov.

Zdroj: boredpanda.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií