Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nezvyčajný úkaz! V kenskej rezervácii sa narodila bodkovaná zebra

Bodkovaná zebra púta svojim vzhľadom pozornosť turistov, ale aj vedcov. Zviera, ktoré vyzerá ako z detskej rozprávky sa narodilo v známej Kenskej rezervácii Maasai Mara.

Mláďa zebry objavil pri návšteve rezervácie sprievodca a fotograf Anthony Tira. Jeho fotografiu okamžite zaslal svojim kolegom a žiadal ich o vysvetlenie. Ako uviedol pre kenský denník Daily Nation:

,,Najskôr som si myslel, že tú zebru niekto odchytil a nafarbil alebo poznačil kvôli monitorovaniu migrácie.“

Neskôr mu kolegovia vysvetlili, že sa jedná o veľmi zriedkavý, nie však ojedinelý prípad.  Sfarbenie srsti mláďata je pravdepodobne spôsobené genetickou abnormalitou. Tá ovplyvňuje melanín a pigmentáciu chlpov. A z toho dôvodu má toto zebrie mláďa namiesto štandardných čierno-bielych pruhov hnedú srsť s bielymi bodkami.

“Last night a Maasai guide discovered a one of a kind genetically mutated baby zebra in the Maasai Mara and named it…

Zveřejnil(a) Wildest Africa dne Sobota 14. září 2019

Bodkovaná zebra je pravdepodobne samec a personál parku sa ju rozhodol pomenovať podľa fotografa, ktorý toto výnimočné zviera zachytil. Tira láka do rezervácie množstvo turistov, ktorí v tomto období sledujú migráciu pakoní.

Prvý prípad bodkovanej zebry v Maasai Mara

Odborníci, vrátane pracovníkov kenskej rezervácie Maasai Mara uvádzajú, že ide o prvú bodkovanú zebru v tejto oblasti. Zriedkavo sfarbené jedince však evidujú v iných afrických rezerváciách. No údaje, ktoré o nich majú nie sú príliš pozitívne. Dĺžka prežitia zebier s bielymi bodkami nie je viac ako 6 mesiacov. Dôvod je jednoduchý. Rovnako ako u zvierat, ktoré trpia albinizmom, je sfarbenie ich srsti nebezpečné a predstavuje nevýhodu.

Bodkovaná zebra
Zdroj: catersnews

Prečo sú zebry pruhované?

Na túto otázku existuje niekoľko možných odpovedí, avšak vedci zatiaľ nevedia presne určiť, ktorá je tá správna.

Najznámejšou verziou odpovede na túto otázku je, že keď sú zebry v skupine, nedokáže predátor vďaka pruhom rozoznať jednotlivé časti tela zebry. Predátor je teda zmätený a zebry majú lepšiu šancu na útek pred nebezpečenstvom. Táto teória však nie je úplne 100%, nakoľko levy či hyeny sú v love zebier pomerne úspešné.

Druhým najčastejším vysvetlením je, že kombinácia bielych a čiernych pruhov napomáha zebre s termoreguláciou. Tým, že sa čierno-biele pruhy na jej tele striedajú, dochádza k vyvažovaniu prijatého a odovzdaného tepla.

Tretia odpoveď, s ktorou vedci prišli už dávnejšie je, že vďaka čierno-bielym pruhom sa zebry chránia proti hmyzu. Túto teóriu potvrdila aj štúdia z roku 2019, podľa ktorej sú zebrie pruhy skvelým prírodným „repelentom“ proti bodavému hmyzu. Zdá sa, že hmyzu striedanie pruhov vadí a horšie sa pri ňom orientujú – vedci zaznamenali menej prisadnutí a tiež si všimli, že hmyz do zebier často narazí.

Čítajte tiež:

Číňania sú opäť krok vpred: Na svete mňauká prvá klonovaná mačka (VIDEO)

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií